ariatender

تازه وارداتوماسیون صنعتی چیست :

یا روباتیزه کردن به معنی استفاده از ابزارهای کنترلی (مثلاً کامپیوتر) به جای انسان به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و پروسه‌های تولید است. اتوماسیون به بهره‌ گیری از سامانه‌های کنترل (مثل کنترل عددی، کنترل منطقی قابل برنامه ریزی، و دیگر سیستم‌های کنترل صنعتی)، مکانیکی و الکترونیکی به کمک رایانه ها برای پایش (کنترل) خط تولید گفته می‌شود، که در آن هدف، کاهش نیاز به دخالت انسان است.

از لحاظ لغوی به معنای “کنترل و هدایت دستگاهی بطور خودکار” میباشد. در صنعت امروزی هدف کنترل رسیدن به معنای کامل لغت اتوماسیون است ولی به دلایل متفاوت این هدف امکان پذیر نیست و دربیشتر مواقع یک سیستم نیمه خودکار داریم که بخشی از کنترل توسط اپراتور و بخشی از آن توسط سیستم کنترل تعبیه شده انجام میگیرد.هدف از اتوماسیون سازی چیست :

هدف از اتوماسیون سازی و استفاده از روبات، افزایش کارایی تجهیزات صنعتی و تولیدی است. هماهنگی و تناسب میان دستگاهها و روباتها و ایجاد شبکه در یک نظام تولید، نتیجه استفاده از تکنولوژی اتوماسیون می باشد.

مسئولیت آن چیست :

 • تبادل اطلاعات بین قسمت های مختلف تولید.
 • برقرار کردن استراتژی های کنترلی در کارخانه.
 • ایجاد یک واسطه بین کاربر و مجموعه تحت کنترل.
سیستم اتوماسیون صنعتی دارای دو فرایند فرایندهای پیوسته (واگرا) و فرایندهای گسسته (همگرا)


کاربرد :

کنترل پروسه و سیستمهای اندازه گیری پیچیده ای که در صنایعی همچون نفت ، گاز ، پتروشیمی ، صنایع شیمیایی ، صنایع غذایی ، صنایع خودرو سازی و غیره بکار می آید که نیازمند ابزارالات بسیار دقیق و حساس می باشند. پیشرفتهای تکنیکی اخیر در کنترل فرایند و اندازه گیری پارامترهای مختلف صنعتی از قبیل فشار ، دما ، جریان و غیره باعث افزایش کیفیت محصولات و کاهش هزینه های تولید گردیده است .مزایای اتوماسیون صنعتی :

 • تکرارپذیری فعالیتها و فرایندها
 • افزایش سرعت تولید
 • برهمکنش بهتر با سیستمهای بازرگانی
 • بالا بردن ضریب ایمنی برای نیروی انسانی و کاستن از فشارهای روحی و جسمی
 • کاهش پسماندهای تولید
 • کنترل کیفیت دقیقتر و سریعترو....


مانیتورینگ چیست :

فعالیتی است سیستماتیک، برای سنجش عملکرد کارکنان؛ که معیارهای سنجش آن (اهداف و استانداردها) کاملا مشخص و از پیش تعیین‌شده هستند.یکی دیگر از مباحث مهم و مرتبط با اتوماسیون صنعتی ، مانیتورینگ می باشد . امروزه مانیتورینگ یکی از نیازهای اساسی بسیاری از صنایع به خصوص صنایع بزرگ می باشد. بسیاری از صنایع بزرگ مانند صنایع پتروشیمی ، صنایع تولید انرژی ، صنایع شیمیایی و ... بدون استفاده از سیستم مونیتورینگ مناسب قادر به ادامه کار خود نیستند .


هدف مانیتورینگ چیست :

 • نمایش وضعیت لحظه ای هر یک از ماشین آلات و دستگاهها.
 • نمایش و ثبت پارمترهای مهم و حیاتی یک سیستم.
 • نمایش و ثبت آلارمهای مختلف در زمانهای بروز خطا در سیستم.
 • نمایش محل خرابی و زمان وقوع ایراد در هر یک از اجزای سیستم.
 • تغییر و اصلاح Set Point ها حین اجرای پروسه تولید
 • ثبت اطلاعات و پارمترهای مورد نظر مدیران از قبیل زمانهای کارکرد، میزان تولید ، میزان مواد اولیه مصرفی ، میزان انرژی مصرفی و ...


انواع تجهیزات ابزار دقیق :

در صنایع مختلف عنوان “ابزار دقیق” را شنیده اید و این را هم می دانید که استفاده مناسب و به جا از انواع تجهیزات اندازه گیری این امکان را به صنعتگران می دهد تا فرآیند های صنعتی را در اوج بهره وری اجرا کنند.

:

به زبان ساده، به وسایل و ابزارهای صنعتی (الکترونیکی، الکتریکی و پنوماتیکی) که برای کنترل و اندازه گیری دقیق کمیت‌های فیزیکی در صنایع و کارخانه های مختلف به کار برده می‌شوند، تجهیزات ابزار دقیق می‌گوییم. پس وقتی کلمه دقیق اشاره شد، یعنی باید اندازه گیری و کنترل کاملا دقیق باشد.

کار ابزار دقیق چیست :

هدف اصلی این عملیات، به دست آوردن اطلاعات دقیق و قابل اعتماد از متغیرهای مورد اندازه‌گیری و نهایتا کنترل آن‌ها است

لیست تجهیزات ابزار دقیق کدام است :

 • بسته به نیازهای صنعتی، ابزار دقیق شامل: سنسور، ترانسمیتر، کنترلر‌، ولو، اکچویتور، ترانسدیوسر، رکوردر و نمایشگر و بعضی از دستگاههای اندازه‌گیری می‌‎شوند.
 • اکچویتور : عملگر یا اکچویتور در یک لوپ کنترلی به صورت ساده به ابزاری اطلاق می‌شود که یکی از صورت‌های انرژی را به حرکت از نوع دورانی یا طولی تبدیل می‌کند و باعث اعمال نیرو می‌شود.
 • ترانسدیوسر : سنسور فشار ابزاری است که قادر است فشار گازها یا مایعات را اندازه گیری کند. یک سنسور فشار از یک عنصر حساس به فشار تشکیل شده است که می تواند فشار اعمال شده و اجزایی را برای تبدیل اطلاعات به سیگنال خروجی تعیین کند.
 • کنترلر : کنترلر در حقیقت یک مدار الکترونیکی است که در جهت کنترل مقادیر ورودی و خروجی استفاده می‌شود.


کاربرد تجهیزات ابزار دقیق و اتوماسیون :

 • دما :
دما یکی از مهمترین متغیرهایی است که در صنعت بایستی به طور دائم تحت نظارت بوده و مقادیر آن در رنج نرمال نگه داشته شود. بسته به موارد مختلفی مانند شرایط محیط و نیز دمای مدنظر میتوان برای اندازه گیری دما از تجهیزات مختلفی استفاده نمود

 • فشار :
فشار یکی دیگر از متغیرهای مهم در صنعت است. برخی از این تجهیزات برای اندازه‌گیری فشار در یک مخزن به کار می‌روند


انواع تجهیزات ابزار دقیق و موارد استفاده در صنایع و کارخانه جات :

سنسور های تشخیص سطح و کالا، لودسل، فلومتر، ترانسمیتر ها، کنترلر‌ها، ترموکوپل، شیرهای برقی و مکانیکال، پرشر ترانسمیتر و پرشر سوئیچ ها، ترانسدیوسر، دتکتور گاز، رکوردر و نمایشگرها می‌‎شوند.سیگنال های خروجی استاندارد :

دستگاههای مختلف ابزاردقیق بعد از عمل اندازه‌گیری کمیّت‌های فیزیکی مثل: دما، فشار، وزن، جریان و سطح در خروجی خود سیگنال آنالوگ 4 الی 20 میلی آمپر تحویل میدهند.کالیبراسیون های ابزار دقیق :

ابزار دقیق یک فرآیند مهم است که در آن ابزارها و تجهیزات دقیق برای اطمینان از دقت و صحت نتایج تنظیم و تنظیم می‌شوند. انجام کالیبراسیون به معنای تطابق اندازه‌گیری‌های یک ابزار با استانداردهای معتبر است.در پایان برای موفقیت بیشتر و شرکت در بهترین و مطمئن ترین مناقصه ها ، مزایده ها و استعلام ها در این زمینه، شما را به مرکز اطلاعات و ایران (زنجیره معاملاتی ) راهنمایی مینمایم.
 
بالا