اوبونتو ۱۲.۰۴ منتشر شد

 • شروع کننده موضوع hbmo
 • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.

hbmo

تازه وارد
1/9/10
13
0
1
این نوشته جمع*بندی از بهبودهای اوبونتو ۱۲.۰۴ نسبت به انتشار قبلی اون است.

امروز اوبونتو ۱۲.۰۴ با پشتیبانی طولانی مدت منتشر شد.اگر از نظر ظاهری به ۱۲.۰۴ نگاه کنیم شاید نسبت به ۱۱.۱۰ تغییرات زیادی نبینیم اما در حقیقت کنونیکال شش ماه گذشته رو به افزایش کارایی ، پایداری و زیبایی Unity، میزکار اوبونتو اختصاص داده. اوبونتو ۱۲.۰۴ حالا به طور مناسب از چند صفحه نمایشگر پشتیبانی می*کنه، جست*وجوی داشبورد سریع*تر شده و منوها هوشمند شما رو از شر منوهای تو در تو برنامه*ها نجات میده.

همچنین مرکز نرم*افزاری (Software Center) ادغام بیشتری با Unity پیدا کرده و پایدارتر شده. نسخه*ای جدید از Ubuntu One که از QT استفاده می*کنه، معرفی شده و همچنین تنظیماتی جدید برای حریم خصوص و خاتمه دادن به ثبت فعالیت*ها شما اضافه شده.

[h=4]منوهای هوشمند[/h] یکی از مهمترین ویژگی*ها اوبونتو ۱۲.۰۴ منوها هوشمند یا HUD هست که جست*وجوی در منو برنامه*ها ممکن ساخته. در هرپنجره*ای که هستید یک بار alt بزنید تا HUD باز بشه و در مورد چیزی که دوست دارد جست*جو کنید. مثلا اگر دنبال ***** سایه در Gimp هستم، کافیه shadow رو جست*جو کنم.منوهای هوشمند جایگزین منو برنامه*ها نشده و مجبور به استفاده از اون نیستید.

[h=4]پشتیبانی مناسب از چند نمایشگر[/h] اوبونتو ۱۱.۱۰ از چند نمایشگر پشتیبانی می*کرد ولی ایده*آل نبود. حالا اجراگر در هر صفحه نمایش نشان داده میشه و لازم نیست به*منظور اجرا برنامه جدید کل مسیر تا نمایشگر اول را پیمایش کنید. این عملکرد، از تنظیمات Displays قابل تغییره.همچنین اجراگر عملکرد جدید «فشار بده تا آزاد بشه» داره تا از نمایان شدن اتفاقی اون جلوگیری به عمل بیاد. اما فابلیت جاخالی (Dodge) حذف شده.

[h=4]لنزهای بهبود یافته[/h] در اوبونتو ۱۲.۰۴ تلاش زیادی برای بهبود عملکرد لنزها صورت گفته. لنز خانه که در صفحه اول اجراگر و با آیکن*ها بزرگ نمایش داده میشد، جای خودش رو به لنزی کارامدتر که آخرین برنامه و فایل*ها استفاده شده را نشان میده، داده.همچینین لنزی تحت عنوان ویدئو اضافه شده که از ویدئوهای محلی (روی رایانه شما) و ویدئوهای آنلاین سرویس*هایی YouTube, Vimeo, Amazon, TED و … پشتیبانی به عمل میاره.[h=4]درون*سازی بیشتر تنظیمات یونیتی[/h] یکی از مهم*ترین انتقادات به Unity نبود تنظیمات زیاد به*منظور سفارشی سازی اون بود و کاربران رو به استفاده از ابزارهای خارجی نیازمند می*کرد. در این نسخه، گزینه*های سفارشی*سازی بیشتری از Unity در تنظیمات سیستمی ادغام شده و گزینه*های مانند تغییر سایز آیکن*ها، مخفی شدن خودکار اجراگر و تغییر پوسته در دسترس قرار گرفته.[h=4] [/h] [h=4]بهبود عملکر تطبیق رنگ Unity و پیام*های اطلاع*رسانی[/h] عملکرد تطبیق رنگ unity در این نسخه بهبود یافته و تصویر پس*زمینه آیکن*های سطل بازیافت، محیط*کارها و درایوها Mount شده نیز از این تطابق رنگ پیروی می*کنند.

سیستم اطلاع رسانی (OSD) نیز مانند دیگر اجزای Unity، متوسط رنگ تصویر پس*زمینه را به خود میگیرد.

[h=4]برنامه*های پیش*فرض[/h] اوبونتو در هرنسخه تغییراتی در برنامه*های پیش*فرض داره و ۱۲.۰۴ نیز از این مورد استثنا نیست.

ریتم*باکس (Rhythmbox) دوباره بازگشته و و عنوان پخش*کننده پیش*فرض رو از Banshee بازپس*گرفته. Banshee ، کتاب*خونه mono و در نتیجه ابزار یادداشت برداری Tomboy و بازی Gbrainy هم حذف شده*اند تا فضای مصرفی اوبونتو به حداقل برسه و روی یک CD جا بشه.همچنین Remina با پشتیبانی از جایگزین Vinagre و rdesktop به عنوان ابزار Remote Desktop شده.

همانند نسخه*های قبل Unity سه بعدی میزکار پیش*فرض اوبونتوست که بر مبنای Gnome 3.4 طراحی شده. Unity دو بعدی به عنوان میزکار یدکی*ست، Gnome 3.4.1 و گنوم کلاسیک نیز در مخازن انتظار شما رو میکشند.

نسخه کرنل ‏3.2.0-23.36 هست که برمنبای نسخه 3.2.14 کرنل خام تولید شده. xorg server 3.4.1 وظایف سیستم پنجره رو به عهده داره.

[h=4]ظاهر و شمایل اوبونتو ۱۲.۰۴[/h] میزان توجه به جزئیات تصویری در اوبونتو ۱۲.۰۴ بی*نظیره و نام بردن از همه اون*ها غیر ممکن.

تصویر پس*زمینه پیش*فرض همان قبلی*ست با تغییرات اندک.

پوسته*های پیش*فرض Ambient و Radiance بهبودهای زیادی مثل محو شدن عنوان*های طولانی پنجره*ها و حالت جدید ناتمرکز یافته*اند.

صفحه لاگین LightDM توانایی خواندن تصویر پس*زمینه کاربر را پیدا کرده و با انتخاب نام هر کاربر، تصویر پس*زمینه کاربر مربوطه را نمایش میدهد.همچنین دیالوگ انتخاب نشست*ها انیمشن جذابی پیدا کرده و لوگو هر میزکار به عنوان راهی برای تمیز دادن آن از دیگری به نمایش در*می*آید.[h=4]Unity دو بعدی[/h] Unity دو بعدی نقش میزکار یدکی برای Unity را دارد و هنگامی که رایانه کاربر توان اجرای Unity را نداشته باشد فعال می*شود.

بهبودهای یونیتی دو بعدی:

 • لنر خانگی جدید
 • لنز ویدئو
 • دکمه*های بستن، تمام صفحه و حداقل رساندن به داشبورد اضافه شده
 • عملکرد تطبیق رنگ همانند یونیتی اصلی
 • منوهای هوشمند

چند تصویر از یونیتی دو بعدی:

[h=4]نشست کلاسیک[/h] نشست کلاسیک میزکار قابل دسترسی دیگری*ست که با داشتن دو پانل در پایین و بالا، بیشترین شباهت و کارایی را نسبت به گنوم ۲ و محیطی که در اوبونتو ۱۰.۱۰ به قبل می*شناختیم دارد. در نسخه جدید Indicator ها به نشست کلاسیک آمده و Compiz هم بدون دستکاری خاصی قابل اجراست.نشست کلاسیک به صورت پیش*فرض نصب نیست و یونیتی دو بعدی نقش یدک رو داره. برای استفاده باید آن را نصب و در صفحه لاگین انتخابش کنید.

sudo apt-get install gnome-session-fallback [h=3]دیگر تغییرات[/h] نصاب، توییت*هایی با موضوع اوبونتو نشان میدهد.

Ubuntu One به طور کامل با QT بازنویسی شده. نسخه جدید از ****** پشتیبانی می*کند اما قابلیت همسان*سازی (sync) ارتباط*های Evolution از آن حذف شده.

اوبونتو ۱۲.۰۴ به طور پیش*فرض از کرنل PAE استفاده می*کند. این کرنل اجازه آدرس دهی بیش از ۴ گیگابیت حافظه اصلی در نسخه ۳۲ بیتی را میدهد.

و همچنین:

 • رنگ داشبورد قابل تغییر است.
 • گزینه*ای برای نماش میزکار به اجراگر اضافه شده ولی به صورت پیش*فرض نمایش داده نمی*شود و از تنظمیات Compiz باید فعال شود.
 • ابزار سوییچی به اجراگر اضافه شده که با Super + Tab فعال می*شود.
 • Alt +Tab به ازای هر میزکار کار می*کند.
 • بهبود پشتیبانی از کلیک با تاچ*پد.
 • لیست سریع (Quik List) برای اکثر برنامه*ها و گزینه*های پیش*فرض اجراگر اضافه شده.

منبع مطلب :

توصیه میکنم اینجا را هم حتما بخونید :

آدرس وب سایت اوبونتو :

آدرس وب سایت پشتیبانی فارسی اوبونتو :

کتاب آشنایی با لینوکس اوبونتو برای تازه کار ها :

 
وضعیت
موضوع بسته شده است.