بیماری حساسیت یا آلرژی گربه چیست؟

petscript

تازه وارد
شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیماری حساسیت یا آلرژی مختص انسان‌ها نیست و گربه‌های دوست‌داشتنی شما نیز می‌توانند به این مشکل دچار شوند. گربه‌ها به دلایل مختلفی همچون حساسیت به کک، مواد موجود در محیط و غذاها می‌توانند دچار حساسیت یا آلرژی گربه شوند. علائمی نظیر خارش پوست، عطسه، سرفه، ترشحات چشمی و... در بیماری حساسیت یا آلرژی گربه رخ می‌دهند. فهمیدن اینکه چه چیزی باعث آلرژی گربه شما می‌شود شاید کمی سخت باشد؛ اما با کمی زیر نظر گذاشتن او می‌توان تا حدی پی به علت آلرژی او برد.

حساسیت یا آلرژی گربه چرا رخ می‌دهد؟​

زمانی که بدن گربه در معرض آنتی‌ژن‌هایی که به آنها حساسیت دارد قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی بدن گربه شروع به ساختن آنتی‌بادی بر ضد آنها می‌کند و باعث ایجاد پاسخ سیستم ایمنی در بدن گربه می‌گردد. به پاسخ سیستم ایمنی بدن به مواد حساسیت‌زا و علائمی که در نتیجه آن در بدن گربه ظاهر می‌شوند آلرژی می‌گویند. به طور معمول، مواد آلرژی زا مانند گرده، غذا یا گردوغبار ذاتاً بی‌ضرر هستند؛ اما بدن برخی گربه‌ها ممکن است بیش از حد به آنها واکنش نشان دهد و باعث بروز علائم آلرژی شود.
انسان‌ها زمانی که به آلرژی مبتلا می‌شوند علائمی مانند خارش، آبریزش چشم، عطسه و آبریزش بینی را تجربه می‌کنند. گربه‌ها نیز ممکن است این علائم را داشته باشند؛ اما به‌صورت معمول آلرژی به شکل‌های زیر در قسمت‌های مختلف بدن آنها خود را نشان می‌دهد.

منبع:
 
بالا