حقایقی درباره جراحی لاغری

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
اگر یکی از دغدغه های مهم زندگی تان کاهش وزن و است، باید بدانید که تنها نیستید. تحقیقات اخیر نشان داده است که بیش از 190 میلیون آمریکایی و 61 درصد از کل بزرگسالان به چاقی و اضافه وزن مبتلا می باشند.
چاقی تنها بر ظاهر فرد اثر منفی نمی گذارد، بلکه تمام جنبه های زندگی وی را تخریب می کند و سلامت وی را زیر سوال می برد. چاقی می تواند موجب ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع دو، بیماری های قلبی، آپنه خواب، فشار خون بالا و افزایش احتمال سکته های مغزی شود.
چاقی مفرط نوعی بیماری مزمن است که نمی توان به راحتی از طریق ورزش و رژیم غذایی از شر آن خلاص شد. جراحی لاغری می تواند به این افراد کمک کند تا میزان قابل توجهی وزن کم کرده و این وزن را حفظ کنند.
جراحی لاغری چیست؟
جراحی لاغری روشی است که از طریق اعمال تغییرات بر روی سیستم گوارشی به کاهش وزن کمک می کند. برخی از انواع جراحی های لاغری اندازه معده را کوچک می کنند تا بیمار کمتر غذا خورده و سریع تر احساس سیری کند. دیگر انواع جراحی های لاغری ممکن است با تغییر روده کوچک و در نتیجه دستکاری جذب کالری و مواد غذایی به کاهش وزن بیمار کمک کنند.
در صورتی که مبتلا به چاقی مفرط هستید و از دیگر روش های طبیعی و غیر طبیعی جواب نگرفته اید، جدیدترین متد جراحی لاغری می تواند گزینه بسیار مناسبی برایتان باشد.
همچنین در صورتی که دچار بیماری های جدی از قبیل دیابت نوع دو و آپنه خواب مرتبط با چاقی هستید، جراحی های باریاتریک گزینه بسیار مفیدی به حساب می آیند.

انواع جراحی لاغری
اکثر جراحان دنیا از سه روش متداول برای جراحی لاغری استفاده می کنند که شامل:
  • حلقه قابل تنظیم معده
  • اسلیو معده
  • بای پس معده
همچنین نوع دیگری از جراحی لاغری به نام دئودنال سوییچ وجود دارد که کمتر از سایر گزینه ها استفاده می شود.
· حلقه قابل تنظیم معده
در این نوع عمل لاغری، جراح یک حلقه یا بند به دور قسمت فوقانی معده قرار می دهد و از این طریق کیسه معده را کوچک تر می کند. همین امر موجب می شود تا بعد از خوردن میزان کمی غذا، احساس سیری کنید. این بند دارای یک بادکنک دایره ای شکل است که با محلول نمکی پر شده است. جراح شما می تواند اندازه ورودی کیسه معده را با تزریق یا برداشتن محلول بادکنک تنظیم کند. وی اینکار را از طریق دستگاه کوچکی به نام پورت که زیر پوست تعبیه شده، انجام می دهد.
پس از جراحی، بیمار لازم است چندین جلسه برای تنظیم بند به جراح خود مراجعه کند. اگر حلقه معده برای بیمار ایجاد مشکل کرده و یا هیچ اثری بر کاهش وزن نداشته باشد، می توان آن را برای همیشه از بدن خارج کرد.
·
اسلیو معده بهترین عمل جراحی لاغری شناخته شده است. طی این جراحی، بخش اعظمی از معده برداشته می شود و معده کوچک موزی شکلی باقی می ماند که جراح اطراف آن را با منگنه جراحی می بندد. مانند جراحی حلقه معده، عمل اسلیو معده نیز با کاهش میزان غذایی که فرد در هر وعده مصرف می کند، موجب می شود تا فرد زودتر احساس سیری کند و دست از خوردن بکشد.
علاوه بر این، خارج کردن بخشی از معده ممکن است بر هورمون گرسنگی، اشتها و متابولیسم نیز تاثیر گذارد. این نوع جراحی غیر قابل بازگشت می باشد، زیرا بخش زیادی از معده برای همیشه از بدن خارج شده است.
· بای پس معده
در بای پس معده، جراح معده را به صورت افقی به دو قسمت تقسیم می کند. سپس بخش بالایی معده را مستقیما به بخش پایینی روده کوچک متصل می کند.
در واقع جراح راه میانبری برای غذاها ایجاد می کند و قسمتی از معده و روده کوچک را کنار می گذارد. عدم عبور غذا از این بخش های لوله گوارشی به معنای جذب کمتر کالری و مواد غذایی می باشد.
· دئودنال سوییچ
این نوع عمل لاغری پیچیده تر از سایرین بوده و طی دو جراحی جداگانه انجام می پذیرد. اولین جراحی شبیه اسلیو معده است و جراحی دوم مسیر عبوری غذا را منحرف می کند تا غذا از بیشتر بخش های روده کوچک عبور نکند. همچنین جراح، بخش کنار گذاشته شده را به آخرین بخش روده کوچک متصل می کند تا به غذاها امکان ادغام شدن با مایع گوارشی را بدهد.
هزینه جراحی لاغری چقدر است؟
هزینه عمل لاغری با نوع جراحی و مشکلات بیمار رابطه مستقیم دارد. همچنین دستمزد هر جراح می تواند با توجه به تجربه و مهارت وی با دیگران متفاوت باشد.
علاوه بر این قیمت ها ممکن است بر اساس شهر یا محل زندگی شما متنوع باشد. همچنین میزان هزینه ای که شرکت بیمه آن را تقبل می کند بستگی به نوع بیمه و شرایط بیمار خواهد داشت.
در صورتی که BMIبیمار بیش از 40 بوده و یا دارای BMI بالای 35 و مبتلا به یکی از بیماری های مرتبط با چاقی باشد بیمه بخشی از هزینه های جراحی لاغری را تقبل می کند. البته برای دریافت هزینه از برخی شرکت های بیمه، فرد لازم است به آنها ثابت کند که با هیچ روش غیر جراحی دیگری قادر به کاهش وزنش نبوده است. به طور کلی برای دریافت اطلاعات بیشتر به شرکت بیمه خود مراجعه کنید تا از جزئیات آن آگاه شوید.
 

elahetaheri

تازه وارد
خیلی جالب و به درد بخور بود ممنون از مطلب خوبتون
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: REZANADI
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا