رفتن به مطلب
iranwebserver

پست های پیشنهاد شده

با سلام خدمت همه عزیزان

در این مدت هیچ مطلب آموزشی درستی نه از سوی دولت نه از سوی هلال احمر نه شهرداری ها نه هیچ سازمان و نهادی دیده نشده پس بهتر دیدم خودمون شروع کنیم پس هر کی مرد اجرا هست بسم الله

اول اینکه سعی شده و میشه که مطلب هر روز بهینه تر و کامل تر بشه ، آموزشها کاملا بروز باشه و خطرات کمتری رو شامل جان افراد کنه . برخی موارد آموزشی قدیم کاملا خطرناک بوده و گاها به جای حفظ جان باعث مرگ میگردید!!

دوم همه دوستان سعی کنند این مطلب رو پیگیری کنند و حتما به دوستان آشنایان و اقوام ارجاع بدن .

سوم دوستانی که قادر هستند مطالب علمی تر در زمینه مقاوم سازی یا پزشکی یا امداد و سایر موارد ارائه کنند با دلایل علمی ، عملی و مستند ارائه نموده تا عموم استفاده بهتری داشته باشند .

چهارم لطفا در سایتها فرومها و کلیه شبکه های اجتماعی این مطلب رو به اشتراک بگذارید تا همه ازش استفاده کنند.

*****************************************************************************************************************

1- زلزله چیست ؟

2- زلزله چه زمانی رخ می دهد؟

3- در قبل از زلزله چه نکاتی لازم است ؟

4- در هنگام زلزله چکار کنیم ؟

5- پس از اولین سکون زمین چکار کنیم ؟

6- مناطق امن کجاست ؟

7- پس از زلزله های مخرب چگونه کمک رسانی کنیم ؟

8- 72 ساعت طلایی چیست ؟

9- لوازم قبل از زلزله و بعد از زلزله که نیازمند آنها هستیم ؟

10- مثلث حیات چیست ؟

11- در ساعات اولیه زلزله چه کارهایی انجام دهیم ؟

12- به چه صورت کمک رسانی کنیم ؟

13- چگونه با افراد سودجو در این ساعات مقابله کنیم ؟

14- اخبار را چگونه پیگیری نماییم ؟

15- نیروهای امدادی در این موارد کدام هستند ؟

16- آموزشهای پزشکی مورد نیاز در هنگام زلزله ؟

17- الویت نجات با چه کسانی است ؟

18- آوار برداری اصولی چیست؟

19- باز کردن شرایانهای عبور و مرور چگونه است ؟

20- پس از زلزله خودروهای سالم را چگونه و به چه جاهایی برده و قرار دهیم ؟

21- پس از زلزله چگونه محیط را ارزیابی ، اطلاع رسانی و سازماندهی کنیم ؟

22- کمک های مردمی را چگونه سازماندهی کنیم ؟

23- از مردم در چه ساختارهایی کمک بگیریم؟

24- آموزشهای لازم برای مردم چیست ؟

25- مقاوم سازی ساختمان چگونه است ؟

26- نحوه بررسی یک ساختمان ساخته شده از لحاظ مقاوم بودن در منطقه سکونتمان؟

27- چگونه خانه های فعلی را امن کنیم ؟

28- چگونه خانه های نوساز را امن تر بسازیم ؟

29- قیمت یک خانه از لحاظ امنیت در برابر زلزله، محل قرار گیری گسلها ، مناطق امن اطراف، مقاومت خانه در مقابل با مقایس زلزله ها ، رعایت  شدن اصول امنیت در مقابله با زلزله در ساختمانها،

30- مراکز مدیریت بحران چیست ؟ سوله های مدیریت بحران چیست ؟ امنیت این مراکز چگونه است ؟

31- یاد آوری بیشتر {به طور قطع نویسنده شروع این مطلب برخی موارد را فراموش کرده پس لطفا متذکر شوید و حتما اگر اطلاعات مناسبی دارید در این پست به اشتراک بگذارید}

 

99- منابع اطلاعاتی :

 

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

1- زلزله چیست ؟

زمین لرزه یا یا به اصطلاح عام زلزله حرکت و آزاد شدن مقادیر کم یا زیادی انرژی یا جابجایی گسلها بر روی مناطق دارای فضای خالی موجود در لایه های زیرین زمین است که منجر به وقوع زلزله یا رانش زمین می شود .

البته تمامی این اطلاعات به صورت تئوری بیشتر است تا بررسی های دقیق علمی یعنی هنوز به طور کلی منشا دقیقی برایش وجود ندارد یا نویسنده قادر به پیدا کردن نوشتار بهتری نشده است هر چند ممکن است از سوی مراجع بررسی کنده علمی این واقعه مورد نقد قرار بگیرد اما اگر اطلاعات دقیقتری وجود دارد اعلام فرموده تا اصلاح شود.

زمین لرزه ها به 3 صورت گسل شیب‌لغز - گسل امتدادلغز - گسل مورب‌لغز است و زیر مجموعه ها و طبقه بندی های دیگری دارد که در منابع قادر به بررسی بیشتر آن هستید .

از دوستانی که در زمینه زلزله تخصص داشته یا اشخاص متخصصی را میشناسند درخواست می کنیم میزان تخریب زلزله در مقدار ثانیه را به صورت مستند و مکتوب برایمان ارسال یا خودشان در همین تاپیک قرار دهند .

منابع:

محتوای مخفی

    برای مشاهده لینک ها می بایست در وب سایت عضو باشید!

محتوای مخفی

    برای مشاهده لینک ها می بایست در وب سایت عضو باشید!

 

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

2- زلزله چه زمانی رخ میدهد؟

به صورت علمی هیچگاه امکان تعیین زمان ایجاد یک زلزله وجود نداشته است؛ هر چند همچنان بررسی ها توسط دانشمندان این حوزه و برخی حوزه های دیگر جهت محاسبه تقریبی آن همچنان انجام می شود .

پس به طور دقیق هیچگاه نمی توان فهمید یک زلزله چه زمانی اتفاق می افتد حتی پس لرزه ها را نیز نمی توان پیش بینی کرد اما گاها می توان فعال شدن آتشفشان های نزدیک یک منطقه زلزله خیز پس از زلزله یا بدون آن را تقریبا پیش بینی کرد اما قدرت و میزان آن را خیر .

بطور طبیعی فقط حیوانات هستند که لحظاتی پیش از زلزله را می فهمند و برای فرار دست به هر کاری می زنند ولی انسان قادر به درک آن لحظه نیست و هنوز تکنولوژی نیز نتوانسته در این مورد گزینه مناسبی را قرار دهد .

پس نتیجه میگیریم هر گونه پیش بینی یا تعیین زمان زلزله تا این زمان امکان پذیر نبوده ولی احتمال ساخت دستگاهای پیشرفته برای این موضوع دور از ذهن نخواهد بود.

 

1.jpg

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

3- در قبل از زلزله چه نکاتی لازم است ؟

نکاتی که قبل از وقوع زلزله باید بدانیم زیرا هیچگاه شما نمی توانید به قطعیت بگویید که در دوران زندگیم با زلزله مواجه نخواهم شد بخصوص اینکه در کشور ما نقاط زلزله خیز زیادی وجود دارد و بلطبع پس از وقع زلزله مناطق اطراف نیز تاثیر خواهد گرفت .

به طور کلی خود زلزله قادر به کشتن شما نخواهد بود مگر شما در لحظه وقوع زلزله در کانون اصلی قرار گرفته باشید و در آن نقطه نیز به ناگهان زمین زیر پای شما باز شده و شما به داخل زمین فراخوانده شوید که این بدترین حالت ممکن برای یک شخص بدشناس است. پس زلزله به خودی خود باعث مرگ یا جراحت شما و اطرافیان نخواهد شد .

در ساختار بدون ساخته دست بشر فقط زمانهایی که شما در دل کوه هستید یا نزدیک آتشفشان یا دره یا رودخانه ها یا دریاها یا اقیانوسها یا نزدیک درختان مرتفع احتمال آسیب دیدن شما هست البته این ها در نحوه حضور شما و اینکه در آن لحظات چگونه برای حفظ جانتان تلاش خواهید کرد متغیر است ولی در برخی موارد سخترین حالتها را ممکن است شامل شود .

اما بیشتر فوت یا جراحت یا معلولیت در زلزله ها در سازه های بشری است که هیچگونه مقاومت سنجی، پیش بینی یا مواردی از این دست را محاسبه نکرده باشند و این در طول سالهای متمادی همچنان وجود داشته است البته برخی انسانها بر اساس تجربه نوع سازه خویش را یا بهبود بخشیده یا بطور کلی تغییر داده است ؟ (برخی نمونه های تغییر مانند از خانه خشت و گلی به چادر یا کاراوان یا و در نمونه های بهبود از غارها به خانه های چوبی بعد خشت و گل بعد خانه های سازه فلزی و این روزها سازه های بتونی در ایران)

به قطعیت می توان گفت اینروزها دلایل مرگ ویا مجروحیت یا معلولیت انسانها به سازه های دست خودشان مربوط است ، بجز خانه ها: مغازه ها ،برجها، سازه های مخابراتی، کابلهای برق فشار ضعیف یا قوی ، چراغ های شب ، لوله های گاز ، پلهای عابر پیاده ، پلهای عبور خودرو ، پلهای گذرگاهی ، مترو زیر زمینی یا رو زمینی یا هوایی ، ادارات و سدها ، تونلها و بسیاری از سازهای ثابت یا متحرک دیگر است .

البته منظور این نیست که اینها بدرد نمی خورد یا قاتل هستند بلکه همانطور که یک چاقو جهت پختن یا جراحی استفاده می شود می تواند برای کشتن نیز استفاده شود پس هر چیزی هم جنبه خوب دارد و هم بد ، قطعا بسیاری از این وسایل در جهت رفاه بیشتر و آسایش بهتر است ولی ، دقت در نحوه ساخت و محاسبه تولید و قرار گیری و قرار دادن احتمالات باعث می شود کمتر باعث ایجاد خسارت شوند .

به طور کلی هدف این بحث این است در هنگام تولید و ساخت و استفاده از یک محصول حتما همه ابعاد آن برای جهت ایجاد کمترین مخاطرات انسانی یا طبیعی لحاظ شود و فقط صرف اینکه این پست مربوط به زلزله است نباید ما را از مخاطراتی مانند زلزله گردباد سیل رعد و برق آتشفشان یا موارد دیگر منحرف کند و باید همه این موارد نیز لحاظ شوند و صد البته آسیبهای اجتماعی یا زیست محیطی آن .

پس دقت و وسواس و ریزجزئیات و بررسی نقاط ضعف و قوت ، بررسی راه های بروز شده در سایر ملتها و سازمانها یا متخصصین یا مخترعین یا پیشنهادات عموم مردم برای بررسی همه جانبه هر طرحی ولو کوچک.

در بسیاری مواقع خویش برتر پنداری و مدعی بودن در تسلط بر یک نوع تخصص باعث افزایش آسیبهای این حوزه ها می شود بطوریکه فرد یا افراد یا سازمانهای پرمدعا همیشه بیشترین مشکلات را برای عموم مردم ایجاد کرده اند .

به لحاظ ساختاری، شهرسازی باید بگونه ای باشد که ساختمانهای مرتفع در نزدیکی هم و ساختمانهای کم ارتفاع تر در فواصلی دورتر از آنها ساخته شود تا کمترین میزان مشکل را ایجاد کند . و حتما باید برای افراد محلهایی برای فرار و پناه گرفتن یا امداد رسانی در همه نققاط پیش بینی شود.

در سواحل علت ایجاد حریم نیز همین است اگر زلزله ای در دریا اقیانوس روی دهد سونامی قادر است شما را از هستی و زندگی ساقط کند بطوریکه قدرت یک سونامی گاهی از یک زلزله نیز بیشتر است ، پس فقط به علت اینکه می خواهید صبحی دل انگیز را با دیدن دریا شروع کنید اصلا نزدیک بودن به دریا یا اقیانوس گزینه خوبی نخواهد بود .

بخصوص این نکته که در شهری مثل تهران ساختمانهای بلند مرتبه در بروی گسلهای خطرناک شهر بنا شده و این ساختمانها به صرف بودن فقط در مناطقی به نام بالا شهر از قیمتهای فضایی برخوردار هستند به این موارد ترافیک و خروجی عبور و مرور و نبود دیگر هوای پاک این مناطق به علت نابودی باغها را نیز اضافه کنید و این یعنی در صورت وقوع زلزله ای سهمگین به صرف اطمینان نمای ظاهری قشنگ و سازه ای مثلا مقاوم و اینکه افراد سرشناس در این مناطق بیشتر حضور دارند باعث می شود این مناطق با بیشترین مشکل روبرو شوند و به علت تراکم جمعیت آسیبهای بیشتری خواهند دید . (این نظریه ممکن است از سوی برج سازان و شهر سازی و شهرداری و مهندسان معماری و بساز بندازها به شدت نقض شود که ما حاضر به شنیدن نظرات منطقی ایشان هستیم).

البته به قطعیت نمی توان گفت که مشکلات در هنگام زلزله و پس از آن در این مناطق یا سایر مناطق چگونه خواهد بود، اما اگر ساکنان این قسمتها جان سالم بدر برند خود یا شاهدی خواهند بود یا مدعی یا شاکی یا متشاکی پس قصد ما نه تشویش اذهان عمومی است نه هیچ چیز دیگر فقط روشن نمودن برخی واقعیتهاست، که در ذوق اولیه خرید هر چیز نو یا بهتری ما را در فراموشی سایر موارد می برد و این فقط تلنگری برای بهتر زیستن است .

به کلیت می توان گفت ما باید همیشه و در همه حال هوشیار باشیم که زلزله یا سایر حوادث خبر نمی کند ولی دقت نظر ما و تصمیم درست قبل و بعد از آن می تواند زنده ماندن ما را تا حد زیادی تضمین کند .

یکی از راهای امن قبل از زلزله اینست که از بیمه ها استفاده شود ، به لحاظ تخریب یا آسیبهای جزئی یا کلی فرقی ندارد بیمه ها در این موارد بسیار کمک حال شما خواهد بود ، بخصوص در موارد آتش سوزی ، زلزله ، عمر ، درمان و سایر موارد ، در روزگاری که دولتها قادر به رفع مشکلات مالی شما نخواهند بود بیمه ها به طور قطع می توانند کمک حال شما شوند ، البته فقط بیمه های مطمئن و کارآزموده و تایید شده از سوی سازمان بیمه مرکزی .

این مطلب شاید نیازمند ویرایش ، حذف ، اضافه باشد پس هر تغیری امکان پذیر است.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

4- در هنگام زلزله چکار کنیم ؟

در بسیار مواقع به علتهای مختلف ما قادر به رفع مشکلات قبلی نیستیم ولی در این لحظات اولویت حفظ جان خود و اطرافیان خود را داریم.

زلزله با ایجاد تکانهایی باعث عدم ایجاد تعادل یا تعقل ما خواهد شد و در برخی موارد مثلا در هنگام خواب حتما ما را غافلگیر خواهد کرد .

اگر شما در بیداری باشید و سازه ساختمان شما کمتر از 2 یا 1 طبقه است و قادر هستید به نزدیک ترین نقطه به محل خروج برسید بسرعت به بیرون خانه بروید و در همین حین افراد دیگر خانه را نیز هشیار کرده و هشدار داده و یاری کنید تا خارج شوند .

تعمل و تفکر در اینکه بیرون خانه موارد فوق اتفاق افتاده و به ما چه مثل : بمب ترکیده ،کپسول ترکیده ، تصادف شده ، اتم زدن ، هارپ زدن ، خونه بغلی ریخته ، ماشین فوق سنگین از محلتون رد میشه ، چاه ریخته ، دارن بازسازی می کنند ، چی بپوشم ، گناه میشه اینجوری بیرون برم ، آرایش چی کنم ، چی بردارم ، چی نیاز میشه ، خالی نبد ، دروغ نگو، شوخیت گرفته ، چی شده ، ترقه زدن ، میخوام برم حموم ، برم توالت ، حال ندارم ، تلویزیونه شاید ، فیلمه شاید ، بیرون دعوا شده و هزاران هزار تفکر دیگر رو بذارید بعد از بیرون رفتن یا زنده ماندن و در این مواقع فقط به مناطق امن فرار کنید {متاسفانه برخی افراد شاید موارد بالا را خزعبلات بدانند ، ولی در بیشتر مواقع همین تفکرات اشتباه باعث مرگ ، معلولیت یا مجروحیت افراد متفکر یا ایجاد آنها از سوی این افراد برای افرادی گردیده که قادر به خروج سریعتر از آنها بوده اند ولی به علت کمک کردن به این نوع افراد بی موقع فکر دچار حادثه می شوند ، پس تفکر در زلزله بجز برای زنده ماندن و زنده نگاه داشتن دیگران مموع و به بیرون از محیط خانه معطوف شود.}(البته منظور این نیست شما قاتلید و از الان خودتون رو سرزنش کنید و متهم کنید که چرا اینکار کردم یا چرا اینطوری شد ولی بدانید کسی که اینقدر براش مهم بودید که حاضر شده بازگرده تا شما را از خطر نجات بده و به این دلیل معلول یا مجروح یا فوت کرده به دلایل گفته شده بوده پس لطفا در موارد دیگر اصلا این ها را انجام ندهید و به طرف مقابل اطمینان کنید و قدردان کسی باشید که جانش را برای شما بخطر انداخته است. )

در ساختمانهای بین 3 تا 4 طبقه با تراکم جمعیتی کمتر اولیت با فرار است البته این در مواردی است که شما در طبقات پایین تر باشید و در طبقات بالاتر بهتر است حتما از مثلث حیات یا مناطق امن خانه استفاه کنید تا زلزله پایان بپذیرد . البته فقط در مواردی که زلزله کمتر از 5 ثانیه طول می کشد و در طوالی بالاتر حتما سعی نموده از خانه خارج شوید .

در طول زلزله حفظ آسیب دیدگی سر از بیشتر نقاط مهمتر است ، طبق آمارهای بین المللی و داخلی بیشترین میزان مرگ به دلیل ضربات ناشی به سر است ، و سایر اجزا بدن پس از آن قرار می گیرند ، در بسیار از آموزشها به شما گفته می شود با دستان خود حائلی بر روی سر خود ایجاد کنید ، به خودی خود این حرف تا حدی درست است اما دستان شما چه میزان قادر است ضربات ناشی از ضربات سنگ آهن شیشه یا سایر مصالح را تاب بیاورد . به طور دقیق تری پس از اولین ضربات به دست شما دستان شما ممکن است از کار بی افتد پس استفاده از برخی وسایل و ابزارآلات داخل منازل یا محل کار شاید بتواند شما را نجات دهد .

در حال تکمیل می باشد.

 

بر حسب قدرت زلزله و میزان زمان زلزله اولویت با فرار است البته در بیشتر نظرات کارشناسان فرصت فرار به علت تکانها و ریزشهای احتمالی به سختی و گاها غیر ممکن است و پناه گرفتن مناسبترین راه است ،

 

3.jpg

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

5- پس از اولین سکون زمین چکار کنیم ؟

یادمان باشد زلزله فقط یکبار حادث نمی شود بسیاری از بالارفتن آمارها مرگ یا نواقص یا جراحات مربوط به پسلرزه ها است که باعث از دست رفتن مقاومت سازه می شود .

بهترین کار در اولین سکون زلزله اینست اگر زنده و سالم هستید ،سریعا با وسایل مورد نیاز و در صورت حضور دیگر افراد در ساختمان در کمتر از چند دقیقه محل را کامل ترک و به نقاط امن برویم . به یاد داشته باشیم چه کسانی در ساختمان بوده اند و هستند یا خارج شده اند در هر حالتی که بودیم این موارد می تواند به نجات افراد داخل ساختمان کمک کند . یادمان باشد {ممکن است این بخش کمی خشن به نظر آید ولی برای نجات جان شما و دیگران باید جدی گرفته شود} شوک مرگ افراد موجود در صحنه ، قطع عضو یا زیر آوار مانده شما را به بهت برد ولی یادتان باشد افراد زیادی در همان لحظه می توانند با کمک شما نجات پیدا کنند پس گریه و عزاداری و هر گونه خشم خود را با فریادی تخلیه کنید و با دقت ساختمان بررسی کنید تا در اولین حضور نیروهای امدادی بتوانید آنها را در سریعترین زمان خارج کنید .

در صورتکی که دچار زخم سطحی شدیم ولی قادر به خروج هستیم باز هم اولویت به خروج از ساختمان به سرعت است .

در صورتی که جراحت شما سخت است اگر قادر به خروج هستید فقط خارج شوید و هیچ چیزی را برندارید ولی اگر قادر به خروج نیستید ولی می توانید در محل مطمئن تری که مانند مثلث حیات است خودتان را قرار دهید .

اگر در زیر آوار ماندید و هیچگونه تحرکی ندارید ولی قادرید برای خودتان راه تنفسی ایجاد کنید حتما یک راه تنفسی حفر کنید ، حتما قفسه سینه خود را تا حد امکان از زیر فشار برهانید ، آرام و با دقت نفس بکشید ، سعی کنید انرژی خود را برای کمک خواهی نگه دارید تا زمان مناسب ، فریاد های بی جهت می تواند توان شما را و میزان اکسیژن شما را از بین ببرد ، اگر دچار خونریزی نمایان و سطحی هستید و قادرید رویش را فشار دهید تا حضور امدادگران زنده بمانید ، امید اولین شرط زنده ماندن است پس خیلی امیدوار باشید . حفظ خونسردی و اینکه دیگران چه بلایی سرشان آمده نمی تواند به شما کمکی کند تا وقتی که شما خودتان از زیر آوار خارج شوید .

4.jpg

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

6- مناطق امن کجاست ؟

هر فضای بازی که در آن امکان ریزش ، فرو نشست و حادثه نباشد می تواند فضای امن تلقی شود .

مثلا پارکها ، باغات ، خیابانها ، بیابان ها ، حیات ساختمانهای که یک طبقه هستند و ساختمانهای اطراف نیز همین مقدار ارتفاع دارند و دیوارهای اطراف در صورت ریزش در مرکز بهم نمیرسند .

در این مواقع از حضور در زیر ساختمانهای سالم یا ریخته ، تیرهای برق ، سازه های ساختمانی که مربوط به برق ، گاز یا آب است ، دکل های مخابراتی یا امنیتی یا مشابه ، پلهای عابر پیاده و ماشین رو ، درختان خیلی مرتفع ، پمپ های بنزین ، پمپ گاز ، ایستگاه های تقویت فشار قوی یا ضعیف برق ،ایستگاه های تقویت فشار گاز ، در کنار سدها ، رودخانه ها ، معادن ، مسیرهای مترو ، چاه های آب یا فاضلاب ، سوله ها ، دیوارها ، محل عبور خودروهای عبوری زیاد یا هر گونه سازه ای خودداری کنید و به ابعاد ریزش اینها تمکرز داشته باشید . از تنها قرار گرفتن جدا خودداری کنید ، به صورت جمعی با باقی افراد باقی مانده بمانید، به هیچ سازه ای اطمینان نکنید هر جای که به شما و اطرافیان آسیب نرساند می تواند امن باشد .

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

7- پس از زلزله های مخرب چگونه کمک رسانی کنیم ؟

پس از حضور در مناطق امن اولویت با حفظ کودکان است ، در صورت تردد از مسیر خود به مناطق امن در صورت حضور کودکی در محل های زلزله او را به سرعت به مناطق امن ببرید ، اگر او را میشناسید کمی جستجو کنید تا خانواده اش را پیدا کنید در غیر این صورت به مناطق امن برده و حتما پس از ایجاد گروه های امدادی افراد مطمئنی را که میشناسید مامور نگهداری از این کودکان کنید ، نام آنها را یادداشت کنید ، اگر کودک را نشناختید اول کمی پرسوجو کنید ولی در هنگام انتقال به به محلهای امن حتما مختصات که او را دیده اید به خاطر بسپارید و حتما دراولین فرصت یادداشت کنید تا بتوانید خانواده اش را پیدا کنید .

در صورتی که شدت زلزله به طوری باشد که تخریب وسیعی را ایجاد کرده سعی کنید به صورت گروهی  به مغازه های اطراف رفته در صورت زنده بودن صاحب مغازه با اطمینان دادن به او مواد غذایی مانند کنسرو ها و آبهای آشامیدنی را به مناطق امن انتقال دهید ، میزان وسایل برداشت شده را یادداشت کنید (تا در صورت حضور اعضای دولتی یا امدادی بتوانید خسارت او را جهت پیگیری برای خودش یا بازماندگان پیگیری کنید) حتما پس ایجاد گروهای امدادی افرادی را تعیین کنید و این مواد غذایی را در اختیارشان قرار بدهید تا در حین کمکهای شما از آنها مراقبت کنند اولویت استفاده از این مواد غذایی کودکان سپس بیماران و کهنسالان سپس خود شما هستید ، به صورت جیره بندی عمل کنید به این فکر کنید که شاید در 72 ساعت آینده هیچ کمکی برای شما ارسال نشود.

در این مواقع حتما باید مواظب افراد سودجو ، خودخواه ، غیر منطقی ، احمق و بیشعور باشید و به صورت گروهی مقابلشان ایستادگی کنید انفرادی عمل کردن باعث مشکلات جدی خواهد شد .

یادمان باشد در این حوادث اینچنینی گروهی عمل کردن باعث بالا رفتن آمار زنده ماندن و انفرادی عمل کردن باعث از بین رفتمان خواهد شد .

پس از حضور در مناطق امن و تعیین گروهای اولیه حفظ کودکان ، گروه های جذب مواد غذایی و آب و حفظ آنها در مناطق امن ، گروهای امدادی شامل بررسی وضعیت ،  بصورت هر محله یک گروه را بر اساس سالم بودن و آمادگی جسمی و ذهنی و سطح هوشیاری افراد تعیین کنید ، سعی شود حتما به صورت گروهی تصمیم بگیرید و اگر افرادی دارای سوابق امداد و نجات هستند از راهنمایشان استفاده کنید . اگر در نزدیک شما فروشگاه های لوازم ساختمانی یا مشابه آن وجود دارد را با گروهی جهت استفاده از برخی وسایل بررسی که گفته خواهد شد، در صورت وجود با ثبت تعداد وسایل اقدام به انتقال آنها به مناطق امن و تزیع مناسب بین افراد جهت امداد کنید .

حتما گروهی را جهت مداوا و بررسی بیماران در مناطق امن گذاشته و فضایی درمانی برایشان ایجاد کنید و در هر گروه جستجو از این افراد در صورت وجود بیش از حد نفرات جهت راهنمایی در حین انتقال مجروحان به سایر امدادگران استفاده کنید.

گروهی را جهت بررسی و انتقال لوازم پزشکی لازم از داروخانه های اطراف که تخریب شدن با همراهی یک پزشک یا امدادگر آشنا فرستاده و حتما یادداشت لیست مقدار برداشته شده آنها را فراموش نکنید.

در حین بازگشت به سمت ساختمانهای تخریب شده یا سالم حتما مواظب خودتان باشید که هر لحظه امکان پس لرزه وجود دارد پس مواظب ریزش ساختمانهای اطراف یا انفجار خودرو ها یا از این دست باشید .

هیچ ئقت به تنهایی اقدام به کمک رسانی به یک ساختمان نمیه ریخته نکنید به صورت گروهی عمل کنید شخص یا  اشخاصی را بیرون ساختمان گذاشته و تعدادی وارد ساختمان شوید و به آنها بگویید هر گونه حرکت غیر طبیعی یا صدای غیر طبیعی ساختمان را به سرعت به شما اطلاع دهند به وسیله سوت داد یا هر روشی که بین خود قرار می دهید .

یادتان باشد اولویت نجات در سازه های است که سازه به طور کامل یا نزدیک به کمال تخریب شده است ، زیرا این ساختمانها کمتر برایتان امکان خطر دارد ولی لحظات برای افراد زیر آوار کمتر از بقیه است. حتما ساختمانهای مجاور این سازه ها را بررسی کنید که به سمت این ساختمان مایل نباشد .

سپس کمک رسانی به ساختمانهای نیمه ریخته تر و بعد از آن ساختمانهای سالم ،

در طول راه حتما سایرین را به مسیر های امن راهنمایی کنید . به افراد تعیین شده در مناطق امن یاد بدهید از افرادی که به آنها اضافه می شوند گروهایی جدیدی را ایجاد و برای کمک به سایر مناطق ارسال کنند .

به علت اینکه گروهای امداد و نجات هیچگاه در ساعات اولیه قادر نخواهند بود در موقعیتها حضور داشته باشند پس شما باید به صورت گروهی خودتان از روشهای آنها استفاده کنید ، اما اگر گروهی امدادی در نزدیک شما بود حتما با سرپرستی آنها شروع به کمک رسانی کنید و خودسرانه اقدام به هیچ رفتاری نکنید ، از آنها بخواهید که به شما اطمینان کنند و به همیاری هم مسائل را پیش ببرید ، یادمان باشد تیم های امدادی در بهترین حالت نیز انسان هستند و قدرت آنها نیز محدود است ، هر قدر مقدار کمک ها بیشتر باشد مسائل سریعتر انجام و افراد بیشتری نجات خواهند یافت .

ترس ، دلهره ، وحشت ، غم ، اضطراب ، درد ، گریه ، فریاد ، بغض ، ناراحتی ، جز لاینفک این حوادث است و همه ما ممکن است در لحظاتی آن را تجربه کرده و در صورت فشار بیش از حد دچار صدمه شویم ، پس از اینکه گریه کنیم ، فریاد بزنیم ، بغض کنیم ، نباید شرمسار باشیم گاهی چند دقیقه تنهایی برای آرامش شما و ادامه امداد لازم است؛ پس با هماهنگی سایرین یا کسی که برای شما مطمئن تر است کمی خودتان را آرام کنید یا از کسی بخواهید مقداری با او صحبت کنید تا آرام شوید و حتما حرفهای او را هم گوش دهید شاید او هم نیازمند آرامش باشد، سخن گفتن در این مواقع گاهی مسکن عجیبی است .

یادمان باشد وسایلی هستند که شاید در آن لحظه به ذهن شما خطور نکند چه خواصی کمکی خوبی می توانند برای کمک رسانی داشته باشند .

از جابجایی خودروها و فرار از مناطق فقط در صورتی استفاده کنید که مناطق امن از شما یا بسیار دور است یا اینکه باید با این سرعت از این محلها خارج شوید البته این در شرایطی است که مسیرهای عبوری باز باشد در غیر اینصورت خودرو خود را در وسط خیابان رها نکنید آن را به کنارها برده تا مسیر برای خودروهای امدادی و انتظامی باز بماند . باز بودن شریانهای عبور و مرور جهت حضور افراد امدادگر که به مرخصی یا دوره استراحتشان رفتن باعث حضور حداکثری آنها خواهد شد.

درست است که خودرو می تواند سرپناهی امن باشد اما گشتن بیهوده شما به جهت بررسی هر منطقه یا دیدن یا سلفی گرفتن یا رفتارهای اینروزهای برخی اشخاص بجز ترافیک و بالا بردن فاجعه انسانی سودی نخواهد داشت به این فکر کنید که همین مقدار که خودرو در محل امنی باشد کافیست و ممکن است یک فامیل یک دوست یا یکی از اعضای خانوده شما همین الان به کمک نیروهای امدادی نیازمند است . اینکه شما بخواهید از شرق به غرب یا از شمال به جنوب شهر بروید تا آشنایان خود را نجات دهید بسیار سخت خواهد بود در حالیکه شاید حضور شما در منطقه فعلیتان می تواند باعث نجات انسانهای بیشماری شود و اگر همه ما این مورد را یک وظیفه بدانیم مطمئن باشید افرادی آشنایان شما را نیز نجات خواهند داد .

تماس های بیهوده و پشت سر هم به تک تک آشنایان جهت بررسی افراد امری است انکار ناپذیر اما بهتر است خطوط را جهت درخواست امداد و نجات استفاده کنیم ، و اگر می خواهیم از احوالشان مطمئن شویم خیلی کوتاه باشد در حد سلام سلامتید خدا رو شکر یا مشابه این .

شایعه بدتر از یک حادثه می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود که شاید هیچگاه جبران پذیر نباشد، پس با شایعه سازان به شدت برخورد کنید ، هر گونه شایعه سازی را از ذهن خود دور کنید ، به اخبار شایعه کمترین توجه را داشته باشید ، تجربیات نشان داده گاهی یک شایعه از خود حادثه اصلی بیشتر مخرب بوده است .

اگر در شب دچار حادثه شده اید حتما از روشنایی الکتریکی استفاده کنید مانند چراغ قوه ها چراغ گوشی ها هد لایتها و هیچگاه همه روشنایی ها را یکجا مصرف نکنید زیرا ممکن است به سرعت شارژ از دست داده و نتوانید تا مدتی آنها را شارژ کنید پس به نوبت استفاده کنید . باتری های خودروهای منهدم شده را به جاهایی امن منتقل کنید این وسایل جهت ایجاد روشنایی بسیار کارآمد هستند . یا در حین حضور در مناطق آوار یا امداد از آنها با نور خودروها استفاده کنید ، این باتریها جهت شارژ گوشی ها بسیار کار آمد هستند .

جکهای خودرو قادرند گاه چندین تن وزن را تحمل کنند از آنها می توانید یه صورت دسته ای در بالا بردن برخی سازه های فلزی مانند اسکلت های فلزی یا بتونی نیمه سنگین و فقط جهت امداد افراد قابل رویت با رعایت احتیاط استفاده کنید . یادتان باشد دقت کنیداین جکها مقدار مشخصی وزن را تحمل می کنند. پس از هر مقدار جابجایی با وسایلی که در آن لحظه اطراف شما پر است جهت مطمئن از عدم بازگشت شی تخریب شده به جای اولیه استفاده کنید تا اینکه نجات ایمنی را انجام دهید.

 

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

8- 72 ساعت طلایی چیست ؟

72 ساعت طلایی حداکثر میزان زمان امکان نجات افراد از حوادث مانند زلزله یا مشابه است؛ یعنی این مقدار زمان برای نجات برخی افراد زیر آوار مانده می تواند شانس بالایی برای زنده ماندن آنها باشد البته بر حسب شدت آوار یا میزان جراحت فرد تا حضور در اولین مرکز درمانی جهت درمان .

البته اینکه بگوییم پس از 72 ساعت و صرف این مدت افراد زنده نمی مانند اشتباه است ولی احتمال زنده ماندن کمتر خواهد شد البته امید داشتن و کمی شانس میتواند فرد را حتی پس از یک هفته یا شاید بیشتر را نیز زنده بیرون آورد که از این دست افراد کم نبوده اند .

در قانون 72 ساعت طلایی از زمان پس از زلزله و ثبات نسبی و شروع حضور تیمهای امداد مطمئنا زمانهای زیادی را از دست خواهیم داد ولی این فقط در شرایطی است که بنشینیم و نظاره گر باشیم و هیچ کاری انجام ندهیم در حالیکه بسیاری از مواقع خود ما با سهل انگاری و انتظار برای حضور نیروهای امدادی از هر گونه امداد اولیه خودداری نموده و شانس بسیاری از افراد را از ایشان سلب می کنیم .

در بیشتر اوقات وسایل ساده ای مانند بیل، گلنگ ، جک های خودرو ، طنابها ، کابلهای برق پاره شده و بدون انرژی و قوی ، قرقره ها ، آچارها ، اره های آهن بر ، میله های قوی فلزی مثل میلگردهای خیلی ضخیم ، حتی تکه های از ستوهای فلز مانند تیر آهنهای جدا شده ، ماشینهای سنگین موجوددر محل یا حتی خودروهای سبک حاضر در محل ، زنجیرهای چرخ ، می تواند جهت کمک به سایرین مورد استفاده قرار گیرند ولی هیچ کس اصلا به سمت این موارد نمیرود و همه منتظر خودرها سنگین و تجهیزات مدرن هستند که ممکن است خیلی دیر به نقطه ای که شما در آن قرار دارید برسد .

پس اینکه چگونه از این وسایل استفاده کنیم و به چه صورت به خودمان بستگی دارد گاهی حتی با دست خالی می توانیم محل تنفس یک زیر آوار مانده را باز کنیم ولی فراموش می کنیم .

پس بیشترین میزان نجات به ساعات اولیه و پس از آن در 72 ساعت منتهی خواهد بود ، پس از نجات درست و بهینه افراد دریغ نکنیم ، شاید خودمان نیز نیازمند آن شویم .

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

9- لوازم قبل از زلزله و بعد از زلزله که نیازمند آنها هستیم ؟

در هیچ یک از موارد استفاده از این راهنما شما حق سرقت دزدی اختلاس یا هر چیز دیگری به نفع خود یا اطرافیان نداشته و ندارید و باید در صورت احتیاج فراوان به این لوازم یا ابزار یا مواد غذایی اگر میزان سازه های تخریب شده در مقیاس بالا باشد اولویت با پیدا کردن و رضایت صاحب آن و ثبت آنها در یک دفترچه در حضور یک گروه باشد که اگر شخص در دسترس نبود و فوت شده بود باز هم موظف هستید به هر مقدار که برداشت می کنید حتما تعداد نوع و زمان آن را نوشته و سپس بعد از پایان یافتن مشکلات به مسئولان وقت یا خود شخص یا بازماندگان جهت دریافت آنها از مسئولان کشور قرار دهید . شما موظفید همانگونه که مایل به حفظ و نگهداری از لوازم خود باشید از لوازم سایرین نیز نگهداری کرده و در صورت وقوع سرقت توسط برخی سوء استفاده گران یا با آنها مقابله کرده و آنها را دستگیر نموده و تحویل مراجع انتظامی داده یا مانع سرقت شده و آنها را فراری دهید . یادمان باشد هجوم به فروشگاه های مواد غذایی در این موقعیتهای بسیار شایع است و با درایت گروهی می شود بحران های اینچنینی را رفع و مشکلات بعد را به حداقل رساند پس با ایجاد یک حس همدلی و همراهی و همفکری جهت آسبهای بیشتر و رفع کمبودها با موارد از این دست به صورت گروهی مقابله کنید ، از افرادی که با قصد ایجاد رعب و وحشت دارند به صورت گروهی مبارزه کنید اجازه ایجاد ترس را از طرف آنها ندهید و به افراد اطمینان دهید و این باور را در خود تقویت کنید که این افراد مخل یا خودخواه یا ارازل و اوباش یا سارق در جمع های گروهی و مقابله به مثل شدید چنان وحشت زده  می شوند که حتی با داشتن یک اسلحه پر فشنگ نیز فرار خواهند کرد پس ترس در لحظاتی که شما مرگ را دیده اید هیچ سنخیتی با حفظ جان خود و بقیه ندارد پس شجاعت خود را از دست ندهید و با این افراد با خشم برخورد و در صورت تسلیم منعطف و مهربان باشید و در صورت فرار به دنبالشان نروید .

لوازم مورد نیاز آماده قبل از زلزله :

برخی از این وسایل باید به صورت گروهی مصرف و برخی بر اساس تعداد نفرات باید انفرادی مصرف شود. برخی از این لوازم باید به صورت دوره بازدید و جایگزین و مصرف شوند و حتما قبل از جایگزینی مورد مشابه را خریداری نموده و به بعد موکول نکنید ، یادتان باشد قرار نیست ما چیزی درست کنیم که یک نفر بالغ نتواند آنرا حمل کند گاهی لازم است آنرا در 2 یا حداکثر 3 کوله یا ساک کوچک به تعداد نفرات انتقال دهیم . قرار دادن این وسایل در نقاط مطمئن ساختمان یا در دسترس می تواند به شما در استفاده پس از زلزله کمک شایانی نماید .

ساک یا کوله یا یک چمدان کوچک (جهت قرار دادن وسایل فوق) ، داشتن یک نقشه دقیق از محل سکونت تا شعاع 5 تا 10 کیلومتری یه صورت مکتوب با جزئیات مناطق امن ، بیمارستانها ، درمانگاه ها ، پمپ بنزین ها ، داروخانه ها ، سوپر مارکتها، فروشگاه های لوازم ساختمانی، پارک ها ، سوله های مدیریت بحران ، پلها ، ساختمانهای اورژانس و آتش نشانی نیروی انتظامی و پایگاه های بسیج ، ارتش یا سپاه (در صورت موجود بودن) ، مساجد حسینیه ها ، شهرداری ها ، تعمیرگاه های خودرو یا لوزام الکتریکی ،

یک دست لباس فصل ، یک دست لباس  زیر ، یک حوله کوچک ، چراغ قوه ، رادیو (یا هندزفری برای استفاده از رادیو گوشی) ، شارژ دستی یا خورشیدی ، چفیه یا پارچه ای نخی پنبه ای مشابه آن (به دلیل مقاومت و اندازه و ضخامت مناسب برای آتل بستن ، بستن زخم ، جلوگیری از ورود گرد و غبار به حلق و سایر کارها) ، عینک محافظ معمولی ، دستکش کار پارچه ای یا مشابه (صنعتی یا ساختمانی) ، مسواک و خمیر دندان ، چند کنسرو خوراکی تازه ، بطری خالی آب (در صورت لزوم از نوع قابلیت فشرده سازی یا کم حجم) ،کیسه حمل و ذخیره آب (این نوع کیسه ها از یک نوع پارچه ضد آب و نانو و بسیار مقاوم با داشتن دسته های چند نفر می باشد ، بشکه های پلاستیکی تاشو که جهت ذخیره آب لازم است ) ، لیوانهای تاشو یا فلزی ، قاشق و چاقو و احتمالا چنگال به صورت مدلهای همراه یا سفری ، بشقاب های سفری (ترجیحا فلزی) مقاوم و سبک به تعداد نفرات و بعضا بیشتر، یک ظرف طبخ غذا یا گرم کردن کنسرو که کوچک باشد، تیغ صورت و تیغ برش ، چند بسته کبریت و فندک قرار گرفته در یک پوشش ضد آب (فندک حتما پر شده باشد) ، مقداری طناب (حدود یک بسته متوسط و ضخیم) که بیرون کوله یا ساک بصورت قرار گرفته در یک پوشش پارچه تا از هر گونه گیر کردن جلوگیری شود ، سنجاق قفلی ، نخ و سوزن ، پتو سفری تاشو و سبک ، جوراب ، قیچی کوچک تاشو، باتری ، شارژ گوشی ، در صورت امکان بیلچه های امدادی یا سفری یا نظامی تاشو (که به صورت بیل ، کلنگ و اره است ،قیمت مناسبی دارد)، در فصول سرد مقداری مشمای ضخیم ، 2 بسته کیسه نایلون معمولی ، 1 بسته کیسه زباله ترجیحا رولی ، در صورت امکان استفاده از کلاههای ایمنی ساختمانی یا کلاه موتور سیکلت موجود ... تکمیلتر می شود .

لوازم امدادی و پزشکی کمکهای اولیه : باند زخم چند بسته ، دماسنج پوستی و شیشه ای ، چسب زخم ، باند گاز استریل چندین بسته ، گاز وازولینه ، باند کشی چند بسته ، ماسک صورت چندین عدد ، الکل جامد ، قیچی امدادی ، تیغ برش جراحی چند عدد استریل، تور نگهدارنده بانداژ چند عدد ، الکل سفید ضدعفونی ، مرکوکروم (دوا گلی سابق) ، پد الکلی ، سرنگ چند بسته ، 1 بسته پنبه بهداشتی ، پد چشم چند عدد ، دستکش لاتکس چند جفت ، دستکش پلاستیکی 1 بار مصرف یک بسته ، تیغه های آتل انگشت و موارد کوچک چند عدد (بصورت پلاستیکی و مقاوم در بازار موجود است) ، جهت آتلهای بزرگ از تخته های چوبی در محیط استفاده شود ، یک عدد روپوش بیمار سبک در بسته بندی مناسب (همین ها که مریضا می پوشند)، داروهای مسکن (مانند استامینوفن ، استامینوفن کدئین ، سرما خوردگی ، کلیدینوم سی {جهت مشکلات معده }، قطره یا ژل دندان درد ، قرص فشار خون ، قرص قند ، ژلوفن ، نیتروگلیسرین {جهت بیماران قبلی یا سکته ای} ، داروهای مورد نیاز شما یا اعضای خانواده در صورت داشتن هر بیماری، داروهای ضد تهوع ، داروی آرامبخش، شربتهای گیاهی ضد سرفه یا احتقان ،) در صورت راهنمایی بیشتر دوستان پزشک موارد بیشتری یا اضافه یا اصلاح می شود.

 

پس از زلزله ما به چه چیزهایی نیاز خواهیم داشت :

پس از حضور در مناطق امن اگر اعضای خانواده سالم شما بیش از دو نفر است حتما موارد بالا را در نزد آنها قرار دهید ، و توصیه کنید فقط بسته امداد پزشکی را در اختیار پزشک یا پرستار یا اشخاصی که رداین زمینه تبحر داشته و در کمبودها بصورت محدود قرار دهد.

اگر کسی از اعضای خانواده شما محبوس است و شدت جراحاتش کم است اولویت با کمکهای اولیه توسط خود شما یا پزشک یا پرستار یا افرادی که تخصص در این زمینه دارند با وسایل همراه خودتان است ، 

اگر این وسایل در مناطق درست قرار گرفته باشند ، در هنگام خروج قادر هستید آنها را به سرعت همراه خود خارج کنید، یادمان باشد اگر این وسایل را در محل های مقاوم و مطمئن قرار دهید ، حتی پس از زلزله و تخریب ساختمان نیز قابل استفاده خواهند بود ، پیدا کردن این محلها یا ساختن آنها با شما و مشورت از متخصصان است ،

چه وسایلی در پس از زلزله کاربرد دارد :

درهای سالم چوبی ساختمانهای خراب شده (ترجیحا درهای سبک جهت انتقال مطمئن مجروحان به نقاط امن توسط 4 نفر یا بیشتر) در صورت عدم وجود چنین درهایی استفاده از یک پتو یا دو پتو با دقت فراوان (توصیه ما استفاده از کیسه های انتقال افراد است که جای دست مناسبی نیز دارد) ، داشتن کلاه های ایمنی ساختمان ، ماسک صورت ، دستکش ساختمانی ، بیل ، کلنگ ، تیشه ، اره آهن بر ، پتک ، دیلم ، لوازم برش گازی در صورت موجود بودن ، دستگاهای برش شارژی ، دستگاه های برش برقی به همراه موتور برق در صورت موجود بودن ، بنزین و سایر سوختهای قابل استفاده ، دستگاه جوش در صورت موجود بودن ، قرقره های بالابر خودرو ، جکهای درون خودرو ها و جکهای خدمات خودرو ، تیر آهنهای تخریب شده و قابل استفاده به عنوان محور قرقره جهت آوار برداری ، فرغون ، زنجیرهای بسیار محکم ، کابلهای مقاوم یا تسمه های منعطف قابل اتصال به خودرو یا سایر وسایل به همراه گیره ها یا اتصالات  آنها ، لاستیک های مستعمل ، باتری خودروهای منهدم شده ، چراغ های سالم خودروهای منهدم شده ، آچار های موجود جهت بستن شیرهای فلکه های گاز و آب بیرون ساختمان، هر مقدار چوب متلاشی شده قابل سوزاندن جهت ایجاد گرما در مناطق سرد یا فصول سرد ، پتوها و تشکهای سالم مانده جهت استفاده به صورت پوشش شخصی و سقف بر روی سر، استفاده از ظروف غذایی سالم مانده،

 

بزودی تکمیلتر می شود

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

10- مثلث حیات چیست ؟

مثلث حیات که اینروزها به کرات ممکن است آنرا خوانده باشید یا شنیده باشید شامل وسایل و نقاطی است که برای حفظ جان شما قابل استفاده است .

مثلا یخچال ، فریز ، سایدبای ساید ، اجاق گاز ، ماشین لباسشویی ، ماشین ظرفشویی ، مبلمان های ضخیم چوبی ، کاناپه های مقاوم چوبی ، میزهای مقاوم و یکپارچه چوبی یا فلزی محکم ، تخت خوابهای چوبی ، این وسایل به علت ساختار فلزی یا چوبی و اینکه حتما به صورت محکم ساخته شده باشند (مثلا برخی لوازم خانگی جدید به سمت پلاستیک ها یا فوم ها یا مشابه آن رفته که در این مبحث قابل استناد نیستند و مقاومت لازم را ندارد) که در هنگام ریزش آوار یا ستونها کم حجم تر می تواند ضربات ناشی را را دفع و در کناره های خود زاویه 45 تا 90 درجه ای ایجاد نمایند واین زوایا بر حسب ستونهای فلزی یا بتونی قابل استناد و استفاده است و میتواند تا حد زیادی شما را نجات دهد .

عکس فوق یک نمونه کامل از این مثلث حیات است .

البته مثلث حیات در شدت زلزله های یا مدت زمان کم قابل استناد است و در زلزله های با زمان بیشتر معلوم نیست چه مقدار قابل استفاده باشد ، البته میزان فشار ساختمان و بار ناشی از فشار طبقات بخصوص در برجها یا ساختمانهای بلند مرتبه در این بررسی جایی ندارد و این به جهت ساختمانهایی با مقایس تا 5 طبقه را شامل می شود.

2.jpg

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×