حکم شرعی استفاده از قالب های null

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

حسـام

کاربر عضو
سلام رفقا حقیقتا دغدغه ای برای این موضوع نداشتم و فقط از سر کنجکاوی این سوال و مطرح کردم از دفتر مقام معظم رهبری

سوال:آیا استفاده از قالب های سایت که عده در خارج آن را تولید میکنند و ما بدون رعایت حق کپی رایت (پرداخت هزینه آن) ،آن را استفاده میکنیم ،آیا اشکال شرعی دارد یا خیر؟
همچنین آیا Null (به گفته ای دزدیدن قالب)کردن از سایت های خارجی ایراد دارد؟

جواب:سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

اگر قرائن و شواهد و يا متعارفی وجود دارد كه در اين‌گونه امور استفاده برای عموم مانع ندارد، اشكال ندارد و الا از استفاده و خريد و فروش و از كپی‌برداری بنابر احتياط خودداری كنيد.
موفق و مؤيد باشيد

hannanstd.ir

مدیر انجمن و توسعه دهنده ووکامرس پارسی
حسام جان راستش این دغدغه رو بنده دارم ولی به نظرم جوابی که گذاشتید صورت سوال رو بیشتر پیچیده تر کرد ....

الان جواب نهاییش چی شد ؟

harbiline

Edris
درود

خب حالا مجبورن اینقدر صحبت هاشون رو بالای 50 سال بکنن...یه خورده ساده تر توضیح میدادن

اونجوری که معلوم شدش یعنی اینکه استفاده مشکلی نداره در قالب های null چون راسا در عموم دارند استفاده میکنند

و منظور آخرش اینکه ( و الا از استفاده و خريد و فروش و از كپی‌برداری بنابر احتياط خودداری كنيد. ) ینی اینکه وقتی عموم دارند استفاده میکنند اگر کسی بی یادش همون قالب رو بفروشه بهتره احتیاط لازم رو کرده باشه که جایز نیستش این عمل. و یه نکته ای اینکه مجهولا اینجاست که میگه استفاده از اینجور مسائل بهتر هستش که احتیاطش رو بکنید.

پایدار باشید

erfkmd

کاربر عضو
واقعا مشکلیه این
اگه بخواییم خریداری کنیم کلی باید پول بدیم
اگرم نه که اینجوری...

soltaneghalbha

کاربر عضو
سلام

برای نرم افزارهای خارجی که حکم شرعیش اینه : چون که اون شرکت سازنده داخل ایران نمایندگی رسمی نداره پس میتونیم استفاده کنیم ، یعنی اگه اون شرکت سازنده داخل ایران نمایندگی رسمی و معتبر داشته باشه حتما باید خریداری نماییم (نه مثل نود 32 که میان یوزر و پسورد تقبلی میدن بیرون به اسم اصل)

پس برای قالب هم همینطور صدق میکنه

و مساله ی دیگه هم اینه که داخل ایران کپی رایت معنا و مفهوم نداره و تا وقتی که قانون کپی رایت داخل ایران بی ارزش هست ، پس هیچ مانعی هم وجود نداره

amogheimi

تازه وارد
منظورشون فکر کنم این بوده که اگه همه دارن از این محصول دزدی استفاده میکنن اشکالی نداره مث ویندوز که تمام ادارات دولتی و خصوصی سازمانها و منازل و بقالی سرکوچه و ... دارن استفاده میکنن پس این دزدی محسوب نمیشه چون عادی شده. ولی اگه هنوز عادی نشده و همه این کارو درست نمیدونن بهتره استفاده نکنید تا زمانیکه این دزدی هم همه گیر بشه و عادی. بعد با خیال راحت میتونین نال کنید بفروشید حتی بالاتر از قیمت سایت اصلی و اشکالی هم ندارد .

MohammadQ

کاربر عضو
به نظر بنده حکم شرعی اش معلومه ، اما برادر ها کدوم ما پولش رو داریم ویندوز یا فتوشاپ اورجینال بخریم ؟ تازه با وضع دلار و ...

virangar

کاربر عضو
از قدیم گفتن بخورید و بیاشامید اما اصراف نکنید ./

این بحث ها چیه آقا خیلی برات مهمه بخر نمیتونی بخری استفاده نکنید.

ما که وصعمون نمیرسه همه رو بخیرم دانلود میکنیم هرزچندگاهی یکی میخریم..

حسـام

کاربر عضو
اولا خدا رو شکر میکنم این همه استقبال شد از این تاپیک اصلا فکرشو نمیکردم این همه دغدغه دین داشته بشید

حسام جان راستش این دغدغه رو بنده دارم ولی به نظرم جوابی که گذاشتید صورت سوال رو بیشتر پیچیده تر کرد ....

الان جواب نهاییش چی شد ؟
از جهت این که دقیق بپرسم و شبهه ای توش نباشه این جوری پرسیدم

من مجدد سوال و ارسال کردم که جواب واضح بدن ان شاءالله تا فردا جوابش میاد

درود

خب حالا مجبورن اینقدر صحبت هاشون رو بالای 50 سال بکنن...یه خورده ساده تر توضیح میدادن

اونجوری که معلوم شدش یعنی اینکه استفاده مشکلی نداره در قالب های null چون راسا در عموم دارند استفاده میکنند

و منظور آخرش اینکه ( و الا از استفاده و خريد و فروش و از كپی‌برداری بنابر احتياط خودداری كنيد. ) ینی اینکه وقتی عموم دارند استفاده میکنند اگر کسی بی یادش همون قالب رو بفروشه بهتره احتیاط لازم رو کرده باشه که جایز نیستش این عمل. و یه نکته ای اینکه مجهولا اینجاست که میگه استفاده از اینجور مسائل بهتر هستش که احتیاطش رو بکنید.

پایدار باشید
من دوبار پستت و خوندم نفهمیدم داداش

واقعا مشکلیه این
اگه بخواییم خریداری کنیم کلی باید پول بدیم
اگرم نه که اینجوری...
هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد.....

البته هنوز مشخص نیست

سلام

برای نرم افزارهای خارجی که حکم شرعیش اینه : چون که اون شرکت سازنده داخل ایران نمایندگی رسمی نداره پس میتونیم استفاده کنیم ، یعنی اگه اون شرکت سازنده داخل ایران نمایندگی رسمی و معتبر داشته باشه حتما باید خریداری نماییم (نه مثل نود 32 که میان یوزر و پسورد تقبلی میدن بیرون به اسم اصل)

پس برای قالب هم همینطور صدق میکنه

و مساله ی دیگه هم اینه که داخل ایران کپی رایت معنا و مفهوم نداره و تا وقتی که قانون کپی رایت داخل ایران بی ارزش هست ، پس هیچ مانعی هم وجود نداره
داداش صبح برو حوزه قم مدرک اجتهادتو بگیر :)

الان مقصود ما قانون نیست ،مقصود اسلام و حکم شرعیه و همچنین مد نظر داشته باشید قانون بر احکام پیشی نمیگیره

منظورشون فکر کنم این بوده که اگه همه دارن از این محصول دزدی استفاده میکنن اشکالی نداره مث ویندوز که تمام ادارات دولتی و خصوصی سازمانها و منازل و بقالی سرکوچه و ... دارن استفاده میکنن پس این دزدی محسوب نمیشه چون عادی شده. ولی اگه هنوز عادی نشده و همه این کارو درست نمیدونن بهتره استفاده نکنید تا زمانیکه این دزدی هم همه گیر بشه و عادی. بعد با خیال راحت میتونین نال کنید بفروشید حتی بالاتر از قیمت سایت اصلی و اشکالی هم ندارد .
اینم یه دیده

ولی این دید هم هست که اون ویندوز یک کار شرکتی هستش ولی این شخصه ،که اگر از این دید نگاه کنی اسلام دزدی از فرد و جایز نمیدونه حتی اگر کافر باشه....

به نظر بنده حکم شرعی اش معلومه ، اما برادر ها کدوم ما پولش رو داریم ویندوز یا فتوشاپ اورجینال بخریم ؟ تازه با وضع دلار و ...
من حکم ویندوز و فتوشاپ و دیدم ایراد نداره

و اگر واقعا ایراد شرعی داشته باشه کم گه حاضر نیستم به خاطر یه سایت آخرت خودمو بفروشم ، یعنی هیچ کسی حاضر نیست

از قدیم گفتن بخورید و بیاشامید اما اصراف نکنید ./

این بحث ها چیه آقا خیلی برات مهمه بخر نمیتونی بخری استفاده نکنید.

ما که وصعمون نمیرسه همه رو بخیرم دانلود میکنیم هرزچندگاهی یکی میخریم..
به ترتیب

درسته

اینم یک نوع تفکره

مجدد ابتدایی رو بگذرونید "وصع" یا وسع"؟

در ضمن از امام صادق روایته کسایی که دائما ابراز میکنن فقیریم ،نداریم ، بدبختیم ، بیچاره ایم به همین امراض مبتلا میشن

برای همینه که قدیما تا میگفتی اوضاع چطوره میگفت شکر خدا

Mohammad

مدیر انجمن
پرسنل مدیریت
بنده ، تا وقتی که در کشورم ، قانون نگه که غیر مجازه (صریحا نگه)

بنده استفاده میکنم (البته فقط خارجی)

حالا برخی دوستان دور برداشتن که ایران به زودی به قانون کپی رایت می پیونده (وزیر ارشاد گفت چنین چیزی رو و صحت داره)

اما نمیدونن منظور قانون کپی رایت برای مولفین هست (حق کپی رایت در کتاب) -

نه مربوط به قوانین کپی رایت رایانه...

الان ایرانی های بنده خدا طرح هاشون رو میدزدن (توسط هموطن) کسی نمیتونه ثابت کنه و شاید خود طراح هم مجرم بشه (خارج از بحث اینکه چند سال باید بدوئی)...

خارجی ها که تحریم هستیم... اصلا اسم کشورمون هم تو لیستشون نیست که بخوایم بخریم...

(نظر شخصی بود)

MohammadQ

کاربر عضو
بنده ، تا وقتی که در کشورم ، قانون نگه که غیر مجازه (صریحا نگه)

بنده استفاده میکنم (البته فقط خارجی)

حالا برخی دوستان دور برداشتن که ایران به زودی به قانون کپی رایت می پیونده (وزیر ارشاد گفت چنین چیزی رو و صحت داره)

اما نمیدونن منظور قانون کپی رایت برای مولفین هست (حق کپی رایت در کتاب) -

نه مربوط به قوانین کپی رایت رایانه...

الان ایرانی های بنده خدا طرح هاشون رو میدزدن (توسط هموطن) کسی نمیتونه ثابت کنه و شاید خود طراح هم مجرم بشه (خارج از بحث اینکه چند سال باید بدوئی)...

خارجی ها که تحریم هستیم... اصلا اسم کشورمون هم تو لیستشون نیست که بخوایم بخریم...

(نظر شخصی بود)
گل گفتی آقا محمد ، همون قالب های اس ام اس که تو پرشین اسکریپت منتشر شده بود و آقا محمد ضحمت طراحی اش رو برا من کشیده بود ، قبل از انتشار رایگان یکی ریپ زده بود و تبدیل کرده بود به وردپرس ، من که راضی نیستم و نخواهم بود و مطمئن هستم خود طراح (محمد) هم راضی نیست ، هر کس خواست دزد رو معرفی کنم پ.خ بده

lahijsabz

کاربر عضو
ما شمالی ها یه مثال داریم میگه ایته سوزن تره بزن (به خودت بزن) جغال دوز (سوزن لحاف دوزی) به دیگران

اگه کپی رایت می خوای رعایت کنی باید از هیچی استفاده نکنی نه ایرانی نه خارجی 

خارجی ها هم آدمن مثل منو تو

یا باید قانون رو رعایت کنی که با توجه وضع اقتصادی ایران نمیشه فرض کن یه کامپیوتر خریدی حالا برای سیستم عاملش میزی 400 تومن پول بدی صد در صد نه نمیدی تو خیلی از ادارات ایران مثل آموزش و پرورش فرمانداری و ... دارن از نرم افزار های کرک استفاده میکنن اینو خودم دیدم چون دوران سربازیم تو فن آوری اطلاعات آموزش و پرورش بودم و خودم نصب میکردم

یا باید رعایت نکنی و همه چیز رو کرکش رو استفاده کنی که اگر محصول ایرانی باشه میگن حق هموطن (همونی که حاصل دست رنج یکی دیگه رو چنگ میزنه و بنام خودش میفروشه) ضایع میشه نود درصد کسایی که میان تو پرشین اسکریپت قدرت خرید نرم افزار اسکریپت های گرون رو ندارن برای مثال محصولات شرکت سایت بان کی قدرت خرید رو داره پس میان اینجا تا اون کمبود رو جبران کنن امیدوارم کسی بهش بر نخوره من همه اینا رو با من نوعی قیاس میکنم

mostafa98

کاربر عضو
سلام

انجمن کم کم داره از مسیر اصلی با پست های بی خود منحرف میشه

دیدگاه همگی محترمه

​ولی خواهشا و لطفا پست های مرتبط با موضوع انجمن رو مطرح کنید

نه پست های بی ربط

در صورت تکرار بدون اخطار بان میشی دوست گرامی حسام

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hannanstd.ir

مدیر انجمن و توسعه دهنده ووکامرس پارسی
سلام . این پست رو جهت حسن ختام این تاپیک میذارم .

+ جواب دفتر پاسخگویی حرم امام رضا (ع) در مورد این مسئله و همچنین ویندوز و کلا نرم افزارهای خارجی به جناب حسام:

- چون کشور ما هنوز قانون کپی رایت و قبول نکرده استفاده از این دست کالاهای تولید غیر ایرانی عیب نداره ، ولی در مورد کالای ایرانی باید حق اون پرداخت بشه

صوتش هم موجوده دوستانی که خواستن به آقا حسام پ.خ بزنن .

خودم نظر خاصی ندارم . تاپیک همچنان قفل خواهد ماند .

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا