دلایل برتری و محبوبیت وردپرس بر سایر مدیریت محتوای رایج

kasraa

کاربر عضو
سلام به همه ی کاربرای گل :x

امیدوارم که خوب باشید

همانطور که میدونید هر کاربر تو دنیای مجازی برای داشتن وب سایت باید از یک سی ام اس cms یا مدیریت محتوا استفاده کنه تا بتونه به راحتی سایت خوشو به نمایش بزاره و مدیریت کنه.

حالا وقتی صحبت از سیستم های مدیریت محتوا یا cms می کنیم ، اولین عناوینی که به ذهن هر کاربری میرسه ، وردپرسِ قدرتمند و محبوب ، جوملای امن و دروپال قدرتمند است.

برای همین در این مطلب سعی کرده ایم به این سوال جواب دهیم که در نهایت کدام یک از این cms ها بهتر است و دلیل آن را نیز بازگو کنیم.

بررسی بهترین مدیریت محتوا وردپرس ، جوملا یا دروپال

قبلش این نکترو یادآور کنم که همیشه در انجمن ها و تالارهای گفتگو بحث در مورد برتری این مدیریت محتواها بسیار زیاد بوده اما متاسفانه برخی از افراد با نگاهی تعصب بار باعث شده اند تا اینجور بحث ها به جایی نرسه و تاپیک ها بسته بشن یا به دعوا و ... ختم بشه.

اما این مطلب توسط 3 نفر از بهترین طراحان وردپرس ، جوملا و دروپال تهیه شده است تا به اینجور بحث ها خاتمه دهیم و بالاخره معلوم شه کدومشون برتری داره.

معرفی مدعیان رقابت بین سیستم های مدیریت محتوا :

۱٫ وردپرس :

وردپرس رو می توان بدون اغراق بهترین پلتفرم موجود برای وبلاگ نویسی و ایجاد یک وب سایت (به خصوص خبری یا مجله یا تفریحی ) در نظر گرفت.

این سی ام اس را می توانید برای هر منظوری بکار ببرید از وبلاگ بگیر تا فروشگاه و پرتال و خدماتی و ..... اما اگر به طور خاص، کار دیگری به جز بلاگینگ و انتشار محتوای روزنوشت دارید، به طور جایگزین نیز می توانید از سیستم های دیگری بهره بگیرید.

نکات مثبت :

یکی از بهترین نکاتی که می توان در مورد وردپرس بیان نمود، سئوی فوق العاده وبسایت هایی است که از این سی ام اس بهره می برند.

می توان بدون اغراق وردپرس را تنها سی ام اسی در نظر گرفت که نصب و کاربرد آن به این راحتی می باشد.

وردپرس به صورت ذاتی دارای اسپم بلاکر می باشد که در این حالت خیال شما از امنیت وبسایت وردپرسی تان راحت است.

شما می توانید از پوسته های رایگان و متنوع وردپرس استفاده کنید.

افزونه های بی شمار وردپرس شما را از هر نیازی غنی خواهد ساخت.

پوسته های متفاوت رایگان در حد وفور در وب موجود است که با کمی شخصی سازی می توان بهترین استفاده را برد.

امکانات وارد کردن و خارج کردن مطالب به وردپرس و از آن به سایر سیستم های مدیریت محتوا

بخش نظرات پیشرفته

ظاهر مدیریتی جذاب و کاربرپسند

نکات منفی :

(برای یافتن این مورد خیلی تلاش کردم، اما غیر از نکته زیر چیز دیگه ای پیدا نکردم شرمنده …)

وردپرس بخش کاربری محدودی دارد که فقط مربوط به انتشار محتوای خاص برای کاربران، ارسال مطلب توسط کاربران و دسترسی های کاربری می باشد. اما سامانه عضویت و پروفایل و ویرایش پروفایل به صورت توسعه یافته ندارد.

البته این نکته با وجود افزونه ها و هک های بساری به طور کامل برطرف میشود که حتی قدرت بیشتری نسبت به cms های دیگر پیدا میکند !

وب سایت های معروفی که از وردپرس به عنوان سی ام اس استفاده می کنند :

Yahoo! ، Sony ، Mozila Firefox ، Ford ، ebay، PlayStation

———————————————

2. دروپال :

قدرتمندترین سی ام اس برای دولوپرها و کدنویسان حرفه ای محسوب می شود، اما نه همه آنها! آن دسته از دولوپرهایی که عاشق کدنویسی هستند، دروپال سی ام اس ایده آل شان می باشد. از تمام این سه سی ام اس، دروپال تنها سی ام اسی است که یک پلتفرم دولوپر را شبیه سازی می کند.

نکات مثبت :

دروپال برای آن دسته از دولوپرهایی که قصد دارند تمام کار کدنویسی را خود به تنهایی انجام دهند، ایده آل می باشد.

از دروپال همچنین می توان برای ساخت وبسایت هایی با سرعت لود بالا استفاده کرد.

نکات منفی :

صفت بارزی که می توان برای این سی ام اس در نظر گرفت “خیییلی ساده بودن” آن است که هیچ گاه آن دسترسی پذیری و یوزر فرندلی بودن وردپرس و جوملا را نداشته است.

دروپال پیش از آنکه برای طراحان ساخته شده باشد، برای دولوپرها ساخته شده. پوسته های بسیار ساده ای دارد که در رقابت با پوسته های سی ام اس های رقیب قافیه را خواهد باخت.

از آنجایی که دروپال این اواخر به نت معرفی شد، هنوز با برخی از نرم افزارها سازگاری ندارد.

برخی از سایت های معروفی که از دروپال بهره برده اند به شرح زیر می باشند:

NASA , GRAMMY , NVidia , Emmys , Intel

3. جوملا :

جوملا را می توان مخلوطی از وردپرس و دروپال در نظر گرفت. این سی ام اس دسترسی پذیری اولی را با قدرت دومی در هم آمیخته است.

با این وجود جوملا نه به خوبی و یوزر فرندلی بودن وردپرس است و نه به قدرتمندی دروپال.

نکات مثبت :

جوملا برای کار هر دو گروه طراحان و دولوپرها مناسب است.

اکثر قسمت های قالب به راحتی توسط یک نفر آشنا (مختصر آشنایی) قالب تنظیم و تغییر است.

استفاده از آن پس از یک بار استفاده، نسبتا ساده است.

نکات منفی :

اگر زمانی بخواهید که قالب خود را تغییر دهید ملزم به دوباره چیدن ماژول ها هستید.

قالبهای رایگان محدود

ماژول های رایگان محدود

وبسایت هایی که از این سی ام اس استفاده می کنند سئوی مطلوبی ندارند؛ بنابراین دولوپرها مجبور هستند که از افزونه های مربوط به این کار استفاده کنند.

لیست چند وبسایت معروف که از جوملا بهره می برند به شرح زیر است:

Harvard University , LINUX , United Nations Regional Information Centre for Western Europe UNRIC

سیستم های مدیریت محتوا در میدان نبرد …

الگو : نفر اول » نفر دوم » نفر سوم

راند اول: نصب (Installation)

وردپرس > جوملا > دروپال

هر کسی قادر است وردپرس را نصب کند. اما برای نصب دروپال شما می بایست صبر، عزم و شهامت داشته باشید!

راند دوم: تعدد و فراوانی افزونه ها

وردپرس > جوملا > دروپال

در تعداد افزونه ها، بلاشک وردپرس یکی از مخازن بزرگ افزونه را داراست که به هر کاربری اجازه می دهد به راحتی از آن استفاده کنند و اگر افزونه ای کار نکرد، سریعا افزونۀ بعدی!

راند سوم: کاربرد افزونه ها (Plugins – Components)

دروپال > وردپرس > جوملا

افزونه های دروپال به معنای واقعی همه موارد مربوط به سی ام اس را در بر می گیرند. شاید تعداد افزونه های وردپرس به اندازه مجموع افزونه های دروپال و جوملا باشد، اما کارهای عجیب غریبی که می توان با افزونه های آن دو انجام داد با افزونه های وردپرس امکان پذیر نیست.

راند سوم: پوسته ها (Themes – Templates)

وردپرس > جوملا > دروپال

وردپرس و جوملا، هر دو دارای پوسته های حرفه ای و عالی هستند، اما دروپال فاقد پوسته های جذاب می باشد.

راند چهارم: مستندات (Docs)

وردپرس > دروپال > جوملا

از آنجایی که وردپرس برای هر نوع کاربر و کدنویس و طراح ساخته شده است، دارای مستندات مبسوط تر و گسترش یافته تر می باشد. اگرچه اخیرا دروپال نیز برای ارتقای این ویژگی قدم های بلندی برداشته است، اما همچنان پشت رقیبانش قرار می گیرد.

راند پنجم: اداره کردن (Administration)

وردپرس > جوملا > دروپال

وردپرس کار را برای ادمین بسیار آسان کرده است به طوری که اداره کردن محتوای یک وبسایت وردپرسی برای یک فرد تازه کار بسیار راحت می باشد.

برخلاف وردپرس، دروپال برای افرادی که قصد دارند تازه به این محیط وارد شوند کمی غریب است.

جمع بندی آخر :

- وردپرس برای محتوای روزنوشت و وبلاگی (مجله، خبری) بهترین گزینه است و برای راه اندازی سایتهای شرکتی و سازمانی نیز می تواند گزینه خوبی باشد (در صورتیکه طراح قالب حرفه ای داشته باشد) زیرا کار کردن با این سیستم بسیار آسان است.

- دروپال برای کدنویسان حرف ندارد زیرا برای دولوپرها و آنان که می خواهند متفاوت باشند و کدهای عجیب و غریب داشته باشند، بسیار قدرتمند است.

- جوملا از هر دو صفاتی را به ارث برده است و در عین حال کار خود را ادامه می دهد.

در آخر باید گفت که انتخاب هر کدام از این سی ام اس ها بستگی به خود شخص و هدف او دارد.

اما ما همچنان وردپرسِ قدرتمند , امن , و محبوب را به شما پیشنهاد می کنیم … !

لینک مطلب :

راستی آدرس زیر یه نمودار گرافیکیِ تا ببینید وردپرس همیشه برتر بوده و هست ( تعصب رو حال کن ) :D

الآنه که باز جوملا کارا بریزن بگن ما برتریم :p

وردپرس پارسی

jafar1374

کاربر عضو
من قبلا با چند تا سی ام اس کار کردم

اما در آخر وردپرس رو به خاطر آسان بودن نصبش و فراوان بودن افزونه ها و سئوی بسیار خوبش پسندیدم.

همچنین کسانی که از وردپرس می دونن و می تونن به آدم کمک کنن بسیار بیشترن ، البته نطر منه (برای ادمای مبتدی مثل من خیلی خوبه و قابل توجه هستش)

به نظر من نکته منفیش همون نداشتن ثبت نام و ناحیه کاربری پیشرفتس که اگه روی خودش و بدون افزونه باشه خیلی بهتره

kasraa

کاربر عضو
سلام

جعفر جون دقیقا همینش خوبه که ثبت نام روی خود هسته نیستش

چون یکی از شعارای وردپرس سادگیشه و کاربر پسند بودن

این جزء ضعف به حساب نمیاد بلکه تو خیلی از موارد جزء نقاط قوت وردپرس به حساب میاد :53:

rojyar

تازه وارد
وردپرس پادشاه سی ام اس؛

من هم با وردپرس کار کردم هم با جوملا

نمونه کارهم با جفتشون دارم

ولی وردپرس خیلی بهتره هم برای طراح هم برای یوزر

من عاشق وردپرس هستم...

n_dambelog

تازه وارد
منم با جوملا و وردپرس کار کردم واقعا وردپرس بهتره

ولی یه بدی همشون دارن اونم فشار زیادی که به سرور ها میارن کاش میشد این مشکل رو حل کرد الان جدیدا می گن برای خلاص شدن از فشار زیاد وردپرس برید سمت دیتالایف انجین نمیدونم درست میگن یا نه اگر کسی اطلاعات داره در اختیار ما هم بذاره

sagebnegad

کاربر عضو
منم وقتی وارد نت شدم و خوب آماتور بودم مث خیلی از آماتورا رفتم به طرف نیوک ولی فقط با یک ماه کار با وردپرس مجذوب این معجزه دنیای سی ام اس ها شدم ولی اگر میشد حداقل در پشتیبان های فارسی بیشتر روی توسعه بخش کاربری کار میشد و حداقل چندپلاگین برای توسعه معرفی میشد خیلی عالی میشد

msm1365

تازه وارد
به نظر من وردپرس کمبود های زیادی داره :

۱− قابلیت اضافه کردن متای توضیحات به مطالب ( با افزونه حل میشود )

۲− تولید نقشه سایت

۳− هماهنگی با تقویم شمسی

۴− جایگزینی عکس ها و لینک های خراب

و هزاران هزار امکان این مدلی که متاسفانه باید برای همه آنها افزونه نصب کرد.

soltaneghalbha

کاربر عضو
دوست عریر تایپیک مال سه سال پیش !

اگر اون زمان یاهو ، فایرفاکس و ... از وردپرس استفاده میکردن یه چیزی ؛ چون الان که استفاده نمی کنن

arash8a

تازه وارد
منم با جوملا و وردپرس کار کردم واقعا وردپرس بهتره

ولی یه بدی همشون دارن اونم فشار زیادی که به سرور ها میارن کاش میشد این مشکل رو حل کرد الان جدیدا می گن برای خلاص شدن از فشار زیاد وردپرس برید سمت دیتالایف انجین نمیدونم درست میگن یا نه اگر کسی اطلاعات داره در اختیار ما هم بذاره
نه عزیز کی اینو گفته؟ من حدود هفت سال پیش اولین سایتامو با دیتالایف اجرا کردم، اصل دیتالایف روسی هستش، از نظر قابلیت توسعه و پلاگین ها و .... اصلا قابل قیاس با وردپرس نیست.

ضمنا یه هاست قوی بگیرید و یه سری نکات امنیتی مثل پسورد گذاشتن روی فولدر ادمین و ... رو رعایت کنید اونقدری مشکل ساز نمیشه روی سرور

بنظرم وردپرس خیلی خیلی جلوتره از دیتالایف، مخصوصا هسته وردپرس اونقدر قوی هست که به راحتی میشه انواع سایتها رو باهاش اجرا کرد با کمترین اسفاده از پلاگین

آخرین ویرایش توسط مدیر:

namaparcham

تازه وارد
ما هم قبلا سایت مون جوملا بود ولی بدلیل سئو به وردپرس ارتقا دادیم چون پنل راحتری برای مدیریت داره و هم اینکه سئوی بهتری داره و خوب ایندکس میشه

بالا