کهکشان چیست؟

poshtiban1402

تازه وارد
اگر با تلسکوپ به آسمان شب نگاه کنید و فراتر از آنچه که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است تماشا کنید،نقاط نورانی زیادی را می‌بینید که احتمالا آن‌ها را به عنوان ستاره در نظر بگیرید؛ اما بسیاری از این نقاط در حقیقت هستند و هر کدام میلیون‌ها تا تریلیون‌ها ستاره را شامل میشوند!

وجود کهکشان‌ها تا اوایل قرن بیستم شناخته نشده بود، اما پس از کشف اولین موارد، این اجرام بزرگ کیهانی به کانون توجه اخترشناسان بدل شدند. در این مقاله علاوه بر تعریف کهکشان و بررسی نحوه شکل‌گیری آن‌، به معرفی انواع این اجرام کیهانی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

کهکشان چیست؟
کهکشان به انگلیسی Galaxy خوانده می‌شود و از ستارگان، غبار و ماده تاریک تشکیل شده است که نیروی گرانش همه آن‌ها را کنار یکدیگر نگه می‌دارد. بسیاری از این اجرام آسمانی آن‌قدر عظیم هستند که صدها میلیارد ستاره را در خود جای داده‌اند. اجرام مورد بحث معمولا در خوشه‌هایی قرار دارند که برخی از آن‌ها به نوبه خود در خوشه‌های بزرگ‌تری با وسعت صدها میلیون سال نوری دسته‌بندی می‌شوند.

این به اصطلاح ابرخوشه‌های کهکشانی با حفره‌های تقریبا‌ خالی از هم جدا می‌گردند و موجب می‌شود ساختار عظیم جهان تا حدودی شبیه شبکه‌ای از صفحه‌ها و زنجیره‌ای از کهکشان‌ها باشد که به آن شبکه کیهانی می‌گویند.

این اجرام از نظر شکل با یکدیگر متفاوتند و این تفاوت ناشی از نحوه شکل‌گیری و چگونگی تکامل آن‌هاست. کهکشان‌ها نه تنها از نظر ساختار بلکه از نظر میزان فعالیت نیز متنوعند؛ برخی محل تشکیل ستاره‌هایی با انرژی زیاد همراه با گاز درخشان، ابرهایی از غبار و ساختارهای مولکولی هستند که کهکشان‌های فعال نامیده می‌شوند.

در مقابل، بعضی از این اجرام غیرفعال بوده و مدت‌هاست که ستاره‌های جدید در آن‌ها شکل نمی‌گیرد. شاید بتوان گفت بارزترین فعالیت آن‌ها در هسته‌شان رخ می‌دهد. اغلب این اجرام آسمانی دارای یک سیاه چاله در مرکز خود هستند که می‌توانند مقدار زیادی انرژی تولید کنند.

کهکشان‌ها چگونه به وجود آمده‌اند؟
اخترشناسان هنوز به درستی نمی‌دانند کهکشان‌ها چگونه شکل گرفته‌اند. کیهان پس از بیگ بنگ تقریبا به طور کامل از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده بود. برخی از دانشمندان معتقدند که نیروی گرانش، گرد و غبار و گاز کیهانی را به سمت هم کشیده و جمع می‌کند و بدین ترتیب ستاره‌ها تشکیل می‌شوند؛ این ستاره‌ها نیز در کنار هم اجرام مورد بحث را شکل می‌دهند.

بعضی دیگر از پژوهشگران می‌گویند موادی که کهکشان‌ها را تشکیل داده‌اند، پیش از ایجاد ستارگان به هم نزدیک شده‌اند. اگر می‌خواهید بدانید بیگ بنگ چیست و کیهان مطابق این نظریه چگونه به وجود آمده است، کلیک کنید و مقاله ما را بخوانید.

در مورد تعداد کهکشان‌ها و اینکه در جهان چند کهکشان وجود دارد باید گفت داده‌های تلسکوپ فضایی هابل تاکنون وجود تقریبا ۱۰۰ میلیارد مورد از این اجرام را نشان می‌دهد. به گفته محققان با ارتقای فناوری تلسکوپ‌هایی مانند جیمز وب احتمالا این عدد به ۲۰۰ میلیارد افزایش یابد!
 
بالا