PHP یا ASP.Net ؟!!!!!

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Danial-Eshghi.Ir

تازه وارد
سلام

میخوام یک نظر سنجی راه بندازم و ببینم اساتید و بزرگواران به کدوم یکی از زبان های php یا asp.net تمایل بیشتری دارند

دلیل انتخاب کردن یا نکردنشون چیه ؟!

شاید بتونیم یک مقایسه کامل و کاربردی از این دو داشته باشیم

ممنون از همگی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

djary

کاربر عضو
این دو هیچ فرقی ندارن

اما من asp.net اتخاب کردم (در اصل c#) چون باهاش هم می تونم نرم افزار طراحی کنم هم سایت طراحی کنم هم اپ اندروید و ios و ویندوز فون بنویسم و کلی کار دیگه که من فعلا همین کار ها برایم کافی هستش

در ضمن امسال c#  مانند php  اوپن سورس و رایگان شد !

darkshatoot

تازه وارد
هر کدام در جای خود می تواند مورد استفاده قرار گیرد. نمی توان گفت کدام یک پیروز هستند. از آنجایی که asp.net فقط با برنامه Visual Studio کار می کند هم یک مزیت و هم یک ضعف محسوب می شود. از آنجایی که این یک نرم افزار کامل است خیلی از ویژگی های ساخت یک سایت را درون این برنامه از قبل برای برنامه نویسان پیشبینی شده است.برای همین سیستم مدیریت محتوایی  asp.net (که تعداد بسیار کمی دارند) بسیار کم فروق اند. نکته ضعف هم نبود کامپایلر دیگری است. چون زبان جاوا و خانواده C به هم نزدیک اند میشه یک دلیل برای استفاده از asp.net پنداشت. ولی با وجود API با هر زبان می شود هر وب اپلیکیشنی رو به هم مرتبط کرد. از مزیت های PHP کتابخانه هایی چون laravel , yii framework و... هستند. که سرعت ساخت وب سایت را بالا می برند.

Danial-Eshghi.Ir

تازه وارد
من خودمم با هر دوتاش کار میکنم

به php بیشتر علاقه دارم اما بازار کار به asp.net تمایل بیشتری نشون میده

مثلا برای دوتا سایت مشابه برای اونی که با asp.net کار شده حاضر به صرف هزینه بیشتری هستند

djary

کاربر عضو
هر کدام در جای خود می تواند مورد استفاده قرار گیرد. نمی توان گفت کدام یک پیروز هستند. از آنجایی که asp.net فقط با برنامه Visual Studio کار می کند هم یک مزیت و هم یک ضعف محسوب می شود. از آنجایی که این یک نرم افزار کامل است خیلی از ویژگی های ساخت یک سایت را درون این برنامه از قبل برای برنامه نویسان پیشبینی شده است.برای همین سیستم مدیریت محتوایی  asp.net (که تعداد بسیار کمی دارند) بسیار کم فروق اند. نکته ضعف هم نبود کامپایلر دیگری است. چون زبان جاوا و خانواده C به هم نزدیک اند میشه یک دلیل برای استفاده از asp.net پنداشت. ولی با وجود API با هر زبان می شود هر وب اپلیکیشنی رو به هم مرتبط کرد. از مزیت های PHP کتابخانه هایی چون laravel , yii framework و... هستند. که سرعت ساخت وب سایت را بالا می برند.
بی شک برنامه visual studio اگر نگیم بهترین ، یکی از بهترین و قدرمندترین محیط های برنامه نویسی می باشد

منظورتون دقیقا ازعبارت "نکته ضعف هم نبود کامپایلر دیگری است. چون زبان جاوا و خانواده C به هم نزدیک اند میشه یک دلیل برای استفاده از asp.net پنداشت." متوجه نشدم

درست کد های php خودشون web api هستند اما asp.net  امکان مختلف برای web api  ارائه کرده مانند wcf  یا web api که برای مقاصد مختلف استفاده میشوند

و مریت هایی که asp.net  داره رو میشه به تکنولوژیی هایی نظیر linq  و entity framework اشاره کرد که entity framework  اگر نگوییم بهترین ، یکی از کم نظیر ترین orm  ها برای ساخت و گسترش database  محسوب میشه

asp.net  خیلی قدرتمند هست طوری که سایت های بانکی مانند بانک ملی و... با این لحجه از c# نوشته شده اند اما اگر قدرت واقعی رو می خواهید لمس کنید باید برید سراغ asp.net MVC

که قدرت فوق العاده ای داره و نحوه کدزنیش مانند php  هست

یعنی دیگر از کد های پشت صحنه و ابزار های آماده خبری نیست . و باید متد ها رو گسترش بدین هرچند شرکت های بزرگ مانند تلریک این متدهای گسترش یافته شده رو دراختیارتون قرار میده! 

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Mohammad

مدیر انجمن
پرسنل مدیریت
PHP

سخت افزار ارزان تر

توسعه دهنده بیشتر

دنیای باز تر... منابع بیشتر...

djary

کاربر عضو
PHP

سخت افزار ارزان تر

توسعه دهنده بیشتر

دنیای باز تر... منابع بیشتر...
من در مورد سخت افزاذ اطلاع ندارم اما همونطور که در ارسال دوم گفتم

کل .net  اوپن سورس شد !

پس مطمئن باشید بزودی سهم .net  بیشتر از php  میشود

Mohammad

مدیر انجمن
پرسنل مدیریت
من حرفی از اوپن سورس بودن یا نبودن نزدم. گفتم "دنیای باز تر" کلا منظورم چیز دیگری بود شما اینگونه برداشت کردید

سخت افزار ارزان تر ، برای مثال یک لینوکس را میتوانید در 128 MB RAM هم بالا بیارید. اما ویندوز...

لایسنس ها و موارد تجاری به کنار

djary

کاربر عضو
اگر منظور ازمنابع آموزشی بیشتری هست که خوشبختانه هم فارسی و هم زبان اصلی کلی منابع آموزشی هست

اگر هم منظورتون از باز اوپن سورس هست که .NET هم اوپن سورس شد

اگر از نظر کارایی هم بگیم .NET  از اپ دسکتاپ تا اپ وب و اندروید ، ای او اس و حتی بازیسازی .... باهاش میتوانید بنویسید

wallfa

کاربر عضو
هر دو زبان مزایای خودشون دارند ُ‌در نتیجه اصلا بحث درستی نیست . 

djary

کاربر عضو
گفتم تا این تایپیک هست خبر جدید هم به صورت تیتروار بدم

البته این خبر نسخه جدید  هست ،asp.net5 هست

برای اولینبار asp.net  در سیستم عامل های  دیگر اجرا میشود

می توانید از ادیتور های غیر از vs استفاده کنید

در asp.net 5 دیگر وب فرمی وجود ندارد!

در asp.net 5 فقطc# پشتیبانی میشود و دیگر خبری از vb نیست

و بقیه موارد که مربوط به خود asp.net  و mvc 6  می باشد

لینک  خبر:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

داش علی

کاربر عضو
php ارزان تر و راحت تر است.

ولی asp امنیت بالاتری دارد.

البته باید به این نکته توجه کرد که امروزه اکثر سرور ها linux هستند و این یعنی php بیشتر طرفدار دارد.

Danial-Eshghi.Ir

تازه وارد
php ارزان تر و راحت تر است.

ولی asp امنیت بالاتری دارد.

البته باید به این نکته توجه کرد که امروزه اکثر سرور ها linux هستند و این یعنی php بیشتر طرفدار دارد.
از نظر امنیت کاملا برابرند

امنیت بستگی به سرور و برنامه نویس داره کاملا

تو پرانتز = امنیت سرورهای لینوکسی بیشتر از ویندوزه

داش علی

کاربر عضو
از نظر امنیت کاملا برابرند

امنیت بستگی به سرور و برنامه نویس داره کاملا

تو پرانتز = امنیت سرورهای لینوکسی بیشتر از ویندوزه
اگه یه چرخ توی فروم های زبان اصلی بزنید این مبحث کاملا مشخص است.

asp امنیت به مراتب بالاتری دارد اما هزینه بالاتری هم دارند.

لذا اکثر سایت هایی که امنیت در آن خیلی حیاتی باشد را با ASP می نویسند.

البته سایت های معتبری هم با php ساخته شده است.

در این فروم ها تقریبا هم موافق و مخالف سخن گفته اند و البته فروم های بیشتر هم وجود دارد.

Danial-Eshghi.Ir

تازه وارد
اگه یه چرخ توی فروم های زبان اصلی بزنید این مبحث کاملا مشخص است.

asp امنیت به مراتب بالاتری دارد اما هزینه بالاتری هم دارند.

لذا اکثر سایت هایی که امنیت در آن خیلی حیاتی باشد را با ASP می نویسند.

البته سایت های معتبری هم با php ساخته شده است.

در این فروم ها تقریبا هم موافق و مخالف سخن گفته اند و البته فروم های بیشتر هم وجود دارد.
واسه یک برنامه نویس مبتدی کاملا حق با شماس

ASP.Net بخاطر شرایطی که داره امنیت را تا حدودی تامین میکنه

که PHP برای اونها هیچ فاکتوری در نطر نمیگیره

اما وقتی صحبت از برنامه نویسی های پیچیده و حرفه ای میشه کاملا یکسان عمل میکنند

djary

کاربر عضو
واسه یک برنامه نویس مبتدی کاملا حق با شماس

ASP.Net بخاطر شرایطی که داره امنیت را تا حدودی تامین میکنه

که PHP برای اونها هیچ فاکتوری در نطر نمیگیره

اما وقتی صحبت از برنامه نویسی های پیچیده و حرفه ای میشه کاملا یکسان عمل میکنند

اتفاقا برای برنامه نویسی های پیچیده و بزرگ سرعت اجرای برنامه های کامپایل شده بیشتر از تفسیر خط به خط هست

Danial-Eshghi.Ir

تازه وارد
من تعصب خاصی روی ASP.Net یا PHP ندارم با جفتش کار میکنم و فقط تجربیات خودم رو میگم!!!
بعضی وقتا ما متعصبانه از یک چیزی دفاع میکنیم اما من کاملا با دید بی طرف میخوام بررسی کنم
تو پست قبلی من فقط از نظر امنیت گفتم
اما به نظرت واسه سایت هایی مثل فیسبوک،... امنیت،سرعت و کلی فاکتور دیگه اهمیتی نداشته؟!!!!
یعنی همینجوری بی دلیل PHP رو انتخاب کردن.با اینکه ASP.Net بهتره؟!!!
به نظر من دوتاشون مثل هم هستن اما دوست دارم نظرات بقیه رو هم بشنوم

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا